Premiér dezertér prehovoril: Asadov režim sa rúca

15.08.2012 19:00
Rijád Hidžáb
Bývalý sýrsky premiér Rijád Hidžáb počas tlačovej konferencie v jordánskom Ammáne. Autor:

Dva týždne v premiérskom kresle mu stačili. Bývalý predseda sýrskej vlády začiatkom augusta ušiel z krajiny. Teraz z bezpečia jordánskeho exilu Rijád Hidžáb po prvý raz prehovoril. Režim prezidenta Bašára Asada podľa neho už melie z posledného.

„Hovorím z vlastnej skúsenosti a z pozície, ktorú som zastával,“ vyhlásil Hidžáb. „Režim sa rúca, morálne, materiálne i ekonomicky. Kolabuje už i vojensky, keďže neovláda viac ako 30 percent sýrskeho územia,“ povedal expremiér na tlačovej konferencii v jordánskej metropole.

Hidžáb, ktorý bol pred krátkou premiérskou skúsenosťou ministrom poľnohospodárstva, tvrdí, že útek do Jordánska mu trval tri dni. Počas nich bol vraj pod ochranou sýrskych povstalcov. Ako člen sunitskej väčšiny nebol členom najužšieho okruhu Asadových spolupracovníkov, ktorí sú väčšinou ako samotný prezident alaviti. I tak však bolo Hidžábovo zbehnutie pre režim propagandistickou ranou, keďže Damask stále tvrdí, že má situáciu pevne v rukách. Podľa režimu Asad Hidžába odvolal a ten ušiel už nie ako vrcholový politik, ale ako bežný človek.

Bývalý premiér, ktorý na tlačovej konferencii neodpovedal na žiadne otázky, vraj už nechce v Sýrii súčasnej ani budúcej žiadnu politickú funkciu. „Je mojou povinnosťou umyť si ruky nad týmto skorumpovaným režimom,“ povedal. Na stranu povstalcov nešetril chválami. „Oddaní revolucionári, vaše povstanie sa stalo ukážkou snahy a obety pre slobodu a česť. Muži Slobodnej sýrskej armády, zjednoťte sa, pretože ste nádejou, ste najlepší bojovníci na svete,“ dodal.

Podľa expremiéra má Asadov režim na rukách krv 20-tisíc Sýrčanov. Hidžáb vyzval sýrske vládne jednotky, aby sa inšpirovali ostatnými krajinami arabskej jari a pridali sa na stranu ľudu. Obrátil sa aj na velenie armády a politikov, aby si z neho zobrali príklad a prebehli na druhú stranu.

Zistiť, aká je skutočne situácia v Sýrii, je nesmierne zložité. Údaje vlády a rebelantov sa líšia a novinári majú do sporných oblastí veľmi obmedzený prístup. Nedá sa tak potvrdiť ani počet obetí, ani veľkosť územia, ktoré jednotlivé frakcie ovládajú. Detaily a dôkazy o svojich tvrdeniach nepriniesol ani Hidžáb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku