Kardinál Martini: Cirkev je dvesto rokov pozadu

Posledný odkaz obľúbeného kardinála vysiela katolíckej cirkvi vážne varovanie. Treba sa nad sebou dôkladne zamyslieť, naznačil Carlo Maria Martini. "Naša filozofia starne, naše kostoly sú veľké a prázdne, naše obrady a sutany sú okázalé," zdôraznil taliansky kardinál v rozhovore pre noviny Corriere della Sera. Bol to posledný rozhovor, ktorý poskytol. Zomrel v piatok, interview zverejnili deň po jeho smrti.

03.09.2012 07:38
Carlo Maria Martini Foto:
Carlo Maria Martini (vpravo) na archívnej fotografii s Benediktom XVI. O talianskom kardinálovi sa dokonca uvažovalo, že by sa po smrti Jána Pavla II. mohol stať novým pápežom.
debata (45)

Katolícka cirkev je dvesto rokov pozadu, zdôraznil doslova Martini, pričom ju označil za unavenú. „Musí si priznať chyby a začať s radikálnou zmenou, počnúc pápežom a biskupmi. Pedofilné škandály nás zaväzujú k tomu, aby sme sa vydali na cestu premeny,“ poznamenal kardinál, ktorý zomrel vo veku 85 rokov.

Martini bol síce známy ako liberálne zmýšľajúci klerik, ale nikdy nezašiel tak ďaleko ako v tomto rozhovore. „Pre čelného predstaviteľa katolíckej hierarchie je veľmi nezvyčajné, aby otvorene spochybňoval učenie cirkvi. Benedikt XVI. má ťažkú voľbu – či prísť na pohreb Martiniho, alebo nezúčastniť sa. Pápež výnimočne ustanovuje za kardinálov katolíckych lídrov z akýchkoľvek krajín, ktorí sa odvážia vzniesť pochybnosti o tradičnej doktríne,“ podotkla stanica BBC.

Prebujnená byrokracie je tiež jedným z dôvodov, prečo sa katolícka cirkev neposúva dopredu, poukázal Martini v poslednom rozhovore. Na adresu jej vzťahu s veriacimi povedal, že vzniká riziko, že začne strácať svoje ovečky. V tejto súvislosti naznačil znepokojenie ohľadom toho, že človek môže uzavrieť v živote iba jedno manželstvo uznávané cirkvou: „Ženu opustí muž a nájde si nového priateľa, aby postaral o ňu a o jej deti. Druhá láska sa stane úspešná. Ak je táto rodina diskriminovaná, odstrihnutá od cirkvi bude nielen matka, ale aj jej deti.“

Martini bol bývalý milánsky arcibiskup. Dokonca sa o ňom uvažovalo ako o nástupcovi Jána Pavla II. na pápežský stolec. Pontifikom sa však nestal, jeho šance klesli fakticky na nulu, keď v roku 2002 oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou a odišiel do ústrania. (O tri roky zvolili za nového pápeža Josepha Ratzingera, prijal meno Benedikt XVI.)

Medzi známe liberálne názory Martiniho patril napríklad súhlas s používaním prezervatívov v niektorých prípadoch. „Je to menšie zlo ako aids,“ vysvetlil raz, prečo si vie predstaviť, že by cirkev nemala námietky proti kondómom. Poukazoval aj na to, že odmietaním kontrolovanej pôrodnosti môže cirkev strácať veľa veriacich.

O popularite Martiniho svedčí to, že k vystavenej rakve v milánskom chráme smerovali počas víkendu desaťtisíce Talianov.

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba
Flowers