Útočníci ostreľovali budovu konzulátu, zatiaľ čo ďalší hádzali na pozemok podomácky vyrobené výbušniny. Líbyjské bezpečnostné sily sa pod tlakom paľby stiahli. Podľa nemenovaného miestneho predstaviteľa veľvyslanec spolu s ďalšími zamestnancami zahynul, keď militanti vystrelili rakety na jeho auto. Americké veľvyslanectvo vyslalo vojenské lietadlo, aby obete prepravilo do Tripolisu, odkiaľ ich odvezú do Spojených štátov.
K útoku došlo v čase, keď si USA pripomínajú 11. výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001. Islamisti v utorok zaútočili aj na americkú ambasádu v egyptskej Káhire, kde zvesili vlajku Spojených štátov a nahradili ju čiernou zástavou. Asi 3000 podporovateľov radikálneho saláfistického hnutia demonštrovalo proti americkému filmu, ktorý mal podľa nich údajne urážať proroka Mohameda.
Útoku v Bengází prechádzal incident v Káhire. Asi 3-tisíc demonštrantov sa tam zhromaždilo pri ambasáde USA a dve desiatky ľudí strhli z budovy americkou vlajku. Demonštranti ju roztrhali a zvyšky spálili.
Agentúra AP napísala, že príčinou násilností je dvojhodinová nahrávka Innocence of Muslims, ktorý napísal a nakrútil americko-izraelský filmár Sam Bacile. Podniká v Kalifornii v realitách a údajne chcel, aby bola nahrávka kontroverzným politickým vyhlásením. Film zobrazuje zakladateľa islamu aj ako nezodpovedného sukničkára, čo schvaľoval pohlavné zneužívanie detí. Nahrávku z roku 2011 za päť miliónov dolárov vraj pomohla financovať stovka židovských sponzorov.
Islam je rakovina, bodka," povedal podľa AP Bacile. Ten sa od utorka skrýva. „Mám pocit, že bezpečnostný systém na ambasádach nie je dobrý,“ uviedol. „Amerika by mala robiť niečo, aby to zmenila“. Film bol nakrútený v roku 2011 v angličtine a premietal sa iba raz – v tomto roku v ľudoprázdnom kine v Hollywoode.
Podľa agentúry Reuters sa mal v utorok na internete objaviť film amerického pastora Terryho Jonesa, v ktorom sa údajne odohráva symbolický súd s prorokom Mohamedom. Jones sa neslávne zviditeľnil, keď sa v roku 2010 chystal verene spáliť výtlačky koránu. AFP napísala, že Jones Bacileho snímok podporil a film sa šíril na webe Jonesovho hnutia.