Nezávislá televízia Dožď síce odporučila úradné čislo „ako obvykle zdvojnásobiť“, pripustila však, že zrejme prišlo menej ľudí ako na predchádzajúci „pochod miliónov“ 12. júna, keď novinári odhadovali účasť na 50-tisíc odporcov režimu.
Transparenty v sprievode odrážajú rôznorodosť účastníkov, od krajnej ľavice cez liberálov až po krajnú pravicu. „Moskva Rusom, Moska je ruské mesto,“ skandovali nacionalisti pod cárskymi vlajkami. „Preč s fašizmom!“ žiadali naopak aktivisti z komunity sexuálnych menšín. Medzi anarchistami a nacionalistami dokonca došlo k potýčke, kým znepriatelené skupiny nerozdelili špeciálne policajné jednotky OMON.
Stmeľujúcim prvkom sa javil odpor k režimu Vladimíra Putina. „Putin nie je čestný!“ tvrdil jeden z transparentov, „Chcem takého prezidenta, aby sa ľudia usmievali,“ dodával ďalší. Opäť sa volalo „Rusko bez Putina!“ a požadovali „predčasné voľby“, „koniec represií“ a „oslobodenie politických väzňov“. Oproti predchádzajúcim demonštráciám pribudli aj sociálne požiadavky.
„Snažia sa nás rozdeliť, rozhádať, ale nenecháme sa. Chceme pravdu a dozvieme sa ju,“ vyhlásil prvý rečník na mítingu, poslanec Ilja Ponomarjov a vyzval k účasti na októbrových regionálnych voľbách. „Musíme prevziať moc nielen slovami, ale aj činmi,“ apeloval.
Akciu sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Polícia zmobilizovala 7-tisíc strážcov poriadku v obave z „provokácií“. Nad demonštrantami krúžia policajné vrtuľníky.
Organizátori demonštrácie majú povolenie na míting až do 20.00 h. stredoeurópskeho času – a to vraj budí vo vládnom tábore obavy, že by akcia mohla prerásť dok pokusu o vytvorenie stáleho tábora opozície podľa vzoru kjevského Majdanu z čias „oranžovej revolúcie“.
Zatiaľ sa zhromaždenie zaobišla bez väčších incidentov. Avizovaný útok odporcov demonštrácie sa obmedzil na jediného aktivistu, ktorého policajti zatkli.
Demonštrujú sa aj v ďalších ruských mestách, od Petrohradu po Vladivostok. Podľa médií sa však v regiónoch zišli desiatky až stovky ľudí, polícia sa zatiaľ obmedzila len na zatknutie piatich, respektíve štyroch ľudí v Kemerovu a Jekaterinburgu.