Belehrad: Dúhový pochod nemôže byť vstupenkou do EÚ

Srbský premiér sa stále nerozhodol, či dá zelenú tohtoročnému dúhovému pochodu. Vlani, keď bol Ivica Dačič ešte len ministrom vnútra, ho z bezpečnostných dôvodov nepovolil.

18.09.2012 10:11
Dačič Foto:
Srbský premiér Ivica Dačič
debata (11)

Teraz, keď líder socialistov stojí na čele koaličnej vlády a stále šéfuje rezortu vnútra, je tlak na neho ešte silnejší.

Aktivisti za práva neheterosexuálov svoj sprievod do Belehradu zvolali na 6. októbra. Ulice srbskej metropoly už zaplavili nálepky s prečiarknutou dúhovou zástavou a fotografiou, kde maskovaní extrémisti kopú do mladíka v ružovej košeli, ktorí sa zvíja na zemi. Výjav dopĺňa výhražný text homofóbov: „Stretneme sa v októbri.“

„Je znepokojujúce,“ reagoval na hrozby Predrag Azdejkovič z Informačného centra gayov a lesieb, „že polícia, rovnako ako vlani a predvlani, nerobí svoju prácu. Štát tým naďalej posiela odkaz, že hroziť neheterosexuálnej populácii je niečo absolútne normálne,“ dodal pre Rádio Slobodná Európa.

Tri týždne pred plánovaným pochodom Dačič upozornil, že „ešte sa len uvidí, či to z bezpečnostných dôvodov bude možné“. Tie sú totiž podľa neho prvoradé. „Prestaňte už s tými rečami o ľudských právach! Aké ľudské práva? Ide o otázku bezpečnosti ľudí,“ citoval ho denník Blic.

Proti pochodom tolerancie voči sexuálnym menšinám sa v Srbsku ostro stavia nacionalistická pravica. V roku 2009 srbské úrady pre obavy z násilností pochod v poslednej chvíli zakázali. Po kritike zo strany Európskej únie sa o rok neskôr pochod uskutočnil. Napriek silnej asistencii bezpečnostných zložiek však pri násilných zrážkach s extrémistami utrpelo zranenia vyše sto ľudí, väčšinou policajtov. Keď Dačič vlani dúhový pochod zakázal, Brusel to označil za čierny deň pre ľudské práva v Srbsku.

„Je možné, aby sme sa popri všetkých skutočných problémoch ďalej bavili pochodom homosexuálov, ako hlavným problémom?!“ povzdychol si Dačič. Pripustil, že nerozumie ani „druhým psychopatom“, ktorí hovoria, že sprievod homosexuálov nebude. Varovania, že zákaz dúhového pochodu skomplikuje postavenie Srbska ako kandidátskej krajiny EÚ však premiér označil za smiešne. „Sú štáty, kde nemajú pochody homosexuálov a napriek tomu sú členmi EÚ,“ pripomenul podľa Blicu a dodal: „Je na zožratie taká únia, do ktorej je vstupenkou pochod homosexuálov!“

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba