Austrálska cirkev priznala 620 prípadov zneužívania

23.09.2012 18:00

Sexuálne zneužitie viac ako 600 detí svojimi kňazmi priznala rímskokatolícka cirkev v austrálskom štáte Viktoria. Uvedené prípady sa stali počas posledných 80 rokov. Informoval o tom server BBC. Podľa skupín, ktoré vyšetrovanie týchto prípadov vyvolali, sa však skutočný počet obetí len v samotnom štáte Viktoria blíži skôr k číslu 10-tisíc.

Väčšina z doložených 620 prípadov sa podľa cirkvi odohrala medzi šesťdesiatymi a osemdesiatymi rokmi minulého storočia. Vyšetrujú ešte 45 ďalších podozrení zo zneužívania.

Melbournsky arcibiskup Denis Hart označil podľa BBC uvedený počet prípadov za „strašný“. V oficiálnom vyhlásení tiež skonštatoval, že je dôležité neskrývať „strašné prípady, ktoré sa stali vo Viktorii alebo kdekoľvek inde“. Povedal tiež, že sa cirkev snaží obetiam pedofilov pomôcť a tiež vyšetriť rozsah cirkevnej zodpovednosti v konkrétnych prípadoch, najmä za posledných 16 rokov. Chce tiež zaviesť preventívne opatrenia, aby už k takýmto prípadom nedochádzalo.

Pápež Benedikt XVI. sa s niektorými z austrálskych obetí stretol počas svojej návštevy Austrálie v júli 2008 a verejne sa im za prežité zneužívanie ospravedlnil.

Zneužívanie detí kňazmi rímskokatolíckej cirkvi sa stalo veľkou témou posledných rokov nielen v Austrálii, ale aj v rade európskych krajín a v Severnej a Južnej Amerike.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk