Hanobenie viery sa v Rusku zase stane zločinom

26.09.2012 12:52

Za urážku náboženského cítenia veriacich budú v Rusku už onedlho hroziť až tri roky väzenia, za zneuctenie svätýň až päť rokov. Návrh zákona, ktorý do ruského práva prvýkrát od cárskych čias zase vracia "náboženské" zločiny, doteraz považované za priestupok, bol v stredu predložený do snemovne pred zástupcov všetkých štyroch parlamentných strán.

Podľa prieskumu štátnej agentúry tento krok podporujú štyri pätiny Rusov, podľa kritikov sa svetský štát mení na „náboženské geto“. Minulý mesiac boli neprávoplatne odsúdené na dva roky odňatia slobody tri členky skupiny Pussy Riot za „punkovú modlitbu“ namierenú proti Vladimirovi Putinovi, ktorú predviedli v moskovskom chráme. Odsúdené boli za výtržnosť, hoci podľa obhajoby aj ďalších právnikov sa dopustili najviac priestupku, pretože zločiny „svätokrádeže“ a „rúhania“ zmizli z ruského práva spolu s cárom v roku 1917.

„Zavádza sa druh trestného činu spätého s urážkou viery a náboženského cítenia,“ vyhlásil o predlohe predseda snemovne výboru pre záležitosti spoločenských a náboženských organizácií Jaroslav Nilov. Zákon by podľa neho mohol byť prijatý ešte do konca roka.

Za hanobenie viery majú hroziť až tri roky väzenia, pokuta do 300-tisíc rubľov a 200 hodín verejnoprospešných prác, za zneuctenie a poškodenie svätýň až päť rokov za mrežami, pokuta pol milióna rubľov a až 400 hodín zametania ulíc. Znesvätenie náboženských symbolov či literatúry môže byť podľa predlohy riešené aj ako priestupok s pokutou od 30-tisíc do 50-tisíc rubľov.

„Je to pochopiteľná reakcia parlamentu na nálady v spoločnosti, ktoré sa objavili nedávno, keď boli urážaní veriaci, najmä  pri provokáciách Pussy Riot,“ povedal agentúre Interfax „vysokopostavený zdroj“ z Kremľa. Kremeľ sa v parlamente opiera o spoľahlivú väčšinu poslancov, a to nielen z vládneho tábora. Už v utorok všetky štyri parlamentné strany podporili deklaráciu na obranu viery pred „protináboženským extrémizmom“.

Podľa prieskumu agentúry VCIOM sprísnenie trestov podporuje viac ako 80 percent Rusov, teda ešte viac ako sa hlási k pravoslávnej viere. Skoro tri štvrtiny opýtaných však tvrdili, že o prípadoch hanobenia viery nepočuli.

Podľa politológa Gleba Pavlovského chystaný zákon súvisí nielen s Pussy Riot, ale aj so súčasnou „politickú módou“ zákazov. Návrh potom predstavuje ďalší krok k demontáži svetského štátu. Advokáti sa zase obávajú kombinácie prísnych trestov a „gumových“ formulácií; pod urážku náboženského cítenia vraj môže spadať aj výučba Darwinovej evolučnej teórie na školách či minisukne.

Za cára za „svätokrádež“ hrozili až tri roky za mrežami, za „rúhanie“ až pol roka vo väzení.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Perla farebné tulipány Valentín

Perla farebné tulipány Valentín

28,99
Amore farebné alstromérie

Amore farebné alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk