Kto má licenciu na zabíjanie?

"Nejakí ľudia nás chcú zabiť. Zabijeme ich skôr." Toto hovorí v traileri na najnovšiu bondovku Skyfall agent 007 v podaní Daniela Craiga. A aby bolo všetko jasné, na otázku, aká asociácia sa mu spája so slovom vražda, odpovedá: Zamestnanie.

05.10.2012 16:00
James Bond, Roger Moore Foto: ,
James Bond so zbraňou v ruke a obklopený krásnymi ženami. Na propagačnej fotografii z roku 1974 je Roger Moore s hereckými kolegyňami - s tmavovlasou Maud Adamsovou a blondínkou Britt Eklandovou. Zahrali si vo filme s názvom Muž so zlatou zbraňou.
debata (10)

Vo vojne je potrebná zbraň

James Bond má na plátnach kín licenciu na zabíjanie už presne 50 rokov. Práve 5. októbra 1962 sa predstavil vo filme Dr. No s tvárou Seana Conneryho. Podľa stránky commanderbond.net agent 007 v 23 filmoch najrôznejšími spôsobmi zniesol zo svete okolo 600 zloduchov. Bond pracuje pre britskú rozviedku MI6. Najslávnejší fiktívny špión sa nemusí starať o to, či jeho činy niekto bude posudzovať. Majú však jeho skutoční kolegovia povolenie zabíjať?

„Každý, kto ide do vojny, potrebuje zbraň. Na južnom pobreží Anglicka v starej pevnosti z čias vojen s Napoleonom sa ľudia z MI6 učia strieľať. Starajú sa o nich bývalí členovia špeciálnych jednotiek. Pomáhajú im aj v práci vo vojnových zónach,“ hovorí britský novinár a špecialista na tajné služby Michael Smith. „Príslušníci MI6 majú právo zabíjať v sebaobrane. Podľa zákona o britských tajných službách môžu urobiť v cudzine čokoľvek, čo by za normálnych okolností mohlo byť považované za zločin. Ale len v prípade, že takúto misiu schváli ministerstvo zahraničných vecí. Takže bez ohľadu na to, čo hovoria šéfovia tajných služieb na verejnosti, 007 by mal povolenie zabíjať,“ povedal pre Pravdu autor knihy SIX: The Real James Bonds (Šestka: Skutoční Jamesovia Bondovia).

„Pred 30 rokmi som sa pýtal Dicka Whitea, ktorý bol šéfom kontrarozviedky MI5 a neskôr i MI6, či mal povolenie zabíjať. Odpovedal, že samozrejme, tak ako ho má akýkoľvek iný príslušník britských síl počas vojny. Povedal však tiež, že v mierových časoch toto povolenie nikdy nepoužil a prikláňam sa k tomu, že mu verím,“ tvrdí Anthony Glees, riaditeľ Centra pre štúdie bezpečnosti a tajných služieb na Buckinghamskej univerzite.

Expert však pripomína, že práca ľudí z MI6 väčšinou nespočíva v tom, že by likvidovali nepriateľov priamo. „Vo vojne úzko spolupracujú so špeciálnymi jednotkami SAS, ale aj bežnými vojakmi. Dá sa povedať, že na cieľ namieria, ale spúšť nestláčajú,“ vysvetľuje Glees.

Menej atraktívna práca

V skutočnej vojne pritom MI6 nepotrebuje niekoho, ako je Bond. Teda šarmantného, ale drsného zabijaka popíjajúceho martini s vodkou.

„V konfliktoch, aké napríklad vidíme v Afganistane, je odstránenie nepriateľa všeobecnou súčasťou povolenia zabíjať,“ hovorí Kristian Gustafson z Centra pre štúdie bezpečnosti a tajných služieb na Brunelovej univerzite v Londýne.

Okrem toho by mal Bond v súčasnosti ešte jednu konkurenciu. Najmä Američania sa pri likvidovaní teroristov čoraz viac spoliehajú na bezpilotné lietadlá.

„Dalo by sa povedať, že práve tie sú nástrojom vykonávania rozkazov na mnohých miestach, kde je slabá vláda, ako je Somálsko, Jemen či Waziristan,“ vysvetľuje pre Pravdu Gustafson, ktorý okrem akademickej kariéry slúžil v kanadskej armáde. „Ľudský faktor tu však stále je. Bezpilotné lietadlá majú pilota. Ak hovoríme o licencii na zabíjanie, tak ju v tomto prípade má muž či žena v klimatizovanej miestnosti niekde na leteckej základni v USA. Nie je v tom žiadne martini ani rýchle autá, je to len deštrukcia na diaľku a potom večera s rodinou. Nie je to také vzrušujúce, atraktívne,“ hovorí expert, narážajúc na Bondov životný štýl.

Príliš viditeľný

Práve to, ako sa 007 správa, je asi najviac vzdialené skutočnosti sveta tajných služieb. Takmer vždy sa predstavuje vlastným menom, najlepšie počas nejakej vzrušujúcej scény. Jednoducho povedané, všetci vedia, kto je.

„V naozajstnom živote sa dôstojníci tajných služieb snažia, aby si ich nikto nevšimol. Prežívajú, lebo sú dôvtipní, niekedy aj preto, že vedia dobre šoférovať, ale používajú skôr staré nenápadné autá, nie značku Aston Martin. V filmoch je Bond viditeľný, to by ho v realite zabilo,“ pripomína Gustafson. „Je možno niečo, v čom by bol 007 dobrý. Jeho skutoční kolegovia musia byť šarmantní a presvedčiví. To trocha odráža Bonda. Lenže v realite by musel jeho šarm zaberať nielen na ženy, ale aj na mužov,“ hovorí odborník.

„Bond však má dve základné kvality, ktoré sú podstatné pre ľudí z tajných služieb,“ tvrdí Glees. „Je extrémne odvážny a ochotný riskovať.“

James Bond nie je agent
Hoci sa o 007 hovorí ako o tajnom agentovi, toto označenie nie je celkom správne. Je dôstojník tajnej služby, jeho prácou by malo byť regrutovať agentov, ktorí by mu poskytovali informácie. Bond má dôstojnícku hodnosť Britského kráľovského námorníctva.//(am)
//

O Jamesovi Bondovi čítajte v sobotnej prílohe Víkend v denníku Pravda. Túto tému si nájdete na štyroch stranách.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba