Pussy Riot rozdelili, jedna je na slobode

Len jedna z troch členiek punkovej skupiny Pussy Riot uspela u ruskej justície s odvolaním proti augustovému rozsudku, ktorý punkerky potrestal za výtržnosť v pravoslávnom chráme. Kaťa Samucevičová (30) po vyše polroku strávenom za mrežami vyšla na slobodu. Podľa moskovského mestského súdu si iba ona zaslúžila zmeniť nepodmienečný trest na podmienečný s dvojročným skúšobným obdobím. Dvom zostávajúcim punkerkám - Nadi Tolokonnikovovej (22) a Maši Aliochinovej (24) - dvojročné odňatia slobody potvrdil.

11.10.2012 09:02
Kaťa Samucevičová Foto:
Jediná z troch punkeriek, ktoré prepustili spoza mreží: Kaťa Samucevičová v prvých chvíľach na čerstvom vzduchu po tom, čo ju moskovský mestský súd podmienečne oslobodil.
debata (1)

„Súd týmto spôsobom uznal, že Samucevičová sa môže napraviť aj bez izolácie,“ vysvetlila hovorkyňa súdu. Ten má počas desiatich dní rozhodnúť o mieste, kde si Tolokonnikovová a Aliochinová budú odpykávať trest.

V súdnej sieni v reakcii na prvé rozhodnutie okamžite prepustiť Samucevičovú na slobodu zaznel jasot a potlesk. Nadšenie sa však zmenilo na sklamanie po tom, čo sudca dodal, že ďalšie dva rozsudky zostávajú nezmenené. Odsúdené sa ešte môžu odvolať na prezídium mestského súdu. Obhajoba prisľúbila, že sa naďalej bude domáhať ich oslobodenia.

Verdikt ruskú verejnosť neprekvapil: prezident Vladimir Putin iba pred pár dňami označil augustový verdikt za spravodlivý. „Dievčatá dostali, čo chceli,“ povedal. V prípade Samucevičovej svoju rolu zohralo, že v predvečer odvolacieho procesu vymenila advokátku, ospravedlňovala sa veriacim a zmenila líniu obhajoby, ktorá zdôrazňovala jej menšiu úlohu v kontroverznom happeningu. Ruské médiá v uplynulých dňoch informovali, že aj na Tolokonnikovovú a Aliochinovú je vyvíjaný nátlak, aby zmenili svojich advokátov a čiastočným priznaním si viny sa uchádzali o zmäkčenie trestu.

Paradoxne na slobodu vyšla bezdetná punkerka; u Tolokonnikovovej a Aliochinovej, matiek malých detí, nezabrali ani výzvy na prejav humánnosti. V iných prípadoch ruské súdy dovoľujú odklad trestu matkám detí v predškolskom ve­ku.

„Nechcela som nikoho uraziť a ospravedlňujem sa, ak som sa veriacich dotkla. Ale naša akcia bola politická, proti režimu prezidenta Putina,“ uviedla pred súdom Samucevičová.

Jej kolegyne na lavici obžalovaných v presklenej kabíne sa do výpadov na Putinovu adresu pustili ostrejšie. „Neklaďte nám za vinu, čo sme neurobili! Vo väzení sme za politické názory!“ zvolala Aliochinová, ktorá spochybnila čestnosť ruskej justície po mesiacoch „vylievania vedier špiny a klamstiev“. Kajať sa odmietla a prisľúbila, že sa nedá umlčať „ani na Sibíri“.

„Je jasné ako deň, že naše vystúpenie bolo politické, a nie protináboženské,“ zdôraznila aj Tolokonnikovová. Vinu vraj nemôže priznať ani preto, že skupine naparili paragraf, ktorý sa na akciu nevzťahoval. Ale ospravedlňuje sa veriacim za to, čo urobila.

Všetky tri punkerky, spolu s dvoma ešte nechytenými členkami skupiny, sa tento rok pred marcovými prezidentskými voľbami v moskovskej Katedrále Krista Spasiteľa pokúsili predniesť skladbu „Bohorodička, vyžeň Putina“. Chceli tak protestovať proti podpore, ktorú pravoslávny patriarcha vyjadril Putinovi. Túto argumentáciu však prvostupňový súd odmietol a punkerky odsúdil za výtržnosť motivovanú náboženskou neznášanlivosťou na dva roky v nápravnom tábore.

Verdikt vnímali domáci i západní kritici ruských pomerov ako súčasť „uťahovania skrutiek“ po Putinovom návrate do Kremľa. V predvečer procesu Pussy Riot postúpili do užšieho výberu kandidátov na udelenie Sacharovovej ceny od Európskeho parlamentu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter