Hollandova družka sa hnevá na knihu

François Hollande vedel, že jeho milenka spáva s ďalším mužom, tvrdí kniha, ktorá sa vo štvrtok dostala do predaja vo Francúzsku. Ide o súčasnú partnerku prezidenta, ktorou je Valérie Trierweilerová. Na vydanie knihy odpovedala oznámením, že na dvojicu autorov podá žalobu. "Niektoré tvrdenia vychádzajú z nepodložených dohadov, ktoré hádžu špinu na Trierweilerovú," zdôraznila jej advokátka Frédérique Giffardová pre agentúru AFP.

12.10.2012 17:00
Valéria Trierweilerová Foto:
Valéria Trierweilerová
debata (4)

Životopisná kniha o Hollandovej družke má názov Rebelka a obsahuje viacero tvrdení o jej dôvernom živote. Píše sa v nej, že ako druhýkrát vydatá žena udržiavala pomer s Hollandom a ďalším politikom Patrickom Devedjianom. Bol to vlastne intímny šesťuholník – ešte nerozvedená Trierweilerová, Hollande, ktorý žil so Ségolene Royalovou (matkou svojich štyroch detí) a ženatý Devedjian.

Ústredná postava podľa autorov naliehala na jedného z milencov, ktorý je od nej o 19 rokov starší, aby opustil manželku. „Devedjian však odmietol nechať svoju ženu, s ktorou vtedy žil už viac ako 30 rokov. Keď to odmietol urobiť, Trierweilerová sa začala sústreďovať na Hollanda,“ citoval z knihy týždenník L´Express. „Devedjianovi dala ultimátum v roku 2003. Lenže otec štyroch detí, ktoré mal s manželkou Sophiou, z manželstva neušiel,“ spresnil jeden z autorov Christophe Jakubyszyn pre časopis Point de Vue.

Pikantnú príchuť dodáva fakt, že Hollande je ľavičiar a Devedjian je pravičiar. V tej dobe obaja zastávali vplyvné funkcie v politických stranách. Devedjian bol navyše minister. Kniha tvrdí, že nielenže vedeli, že sa delia o rovnakú ženu, dokonca si k sebe vypestovali úctu.

Autorov knihy ide zažalovať aj Devedjian. Dôvod je rovnaký ako v prípade pocitu Trierweilerovej – ohováranie a neoprávnený zásah do súkromného života.

Určite sa hnevá aj Hollande. Zvlášť preto, že v predvolebnej kampani sa pasoval za kandidáta s prívlastkom pán normálny. Chcel sa odlíšiť od predchádzajúceho pravicového prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý bol známy sklonom užívať si luxus a médiá živil vzťahom s exmodelkou Carlou Bruniovou a nakoniec svojou treťou manželkou. Hollande slovo dodržiava, ale iní mu podkurujú…

Do akej miery je obsah Rebelky skutočný, najlepšie vedia, samozrejme, tí, o ktorých sa píše, a autori. Faktom je, že tvorcovia nie sú takpovediac z druhej ligy žurnalistiky. Jakubyszyn pracuje ako šéf spravodajstva v súkromnej televízii TF 1 a Alix Bouilhaguetová je uznávaná reportérka verejnoprávnej stanice France 2.

Tvrdenie o pravdivosti knihy Jakubyszyn opiera o slová, že sa s Trierweilerovou viackrát rozprával. „Pripustil, že rozhovory boli takzvane off record, čiže nie na zverejnenie, ale vyjadril presvedčenie, že v záujme informovania verejnosti sa dá obísť toto off record,“ napísala agentúra ČTK. To by však znamenalo jasné porušenie novinárskej etiky.

Kauza Rebelky v každom prípade ukazuje, že vo Francúzsku sa zmenil prístup k súkromiu vplyvných politikov a ich rodinných príslušníkov. Už zosnulý exprezident François Mitterrand mal nemanželskú dcéru, ale novinári, čo to vedeli, zaryto mlčali. Pravda vyšla na povrch až na jeseň 1994, krátko pred jeho odchodom z Elyzejského paláca, v ktorom vládol 14 rokov.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba