Walesa je nepríjemne prekvapený, že Nobelovu cenu mieru má EÚ

Laureát Nobelovej ceny mieru z roku 1983 a bývalý poľský prezident Lech Walesa je "nepríjemne" prekvapený udelením tohtoročnej Nobelovej ceny mieru Európskej únii. Nobelov výbor ocenenie únii udelil za jej dlhodobú rolu v zjednocovaní kontinentu a šírení mieru po druhej svetovej vojne.

12.10.2012 18:22 , aktualizované: 19:03
Walesa Foto:
Laureát Nobelovej ceny mieru z roku 1983 a bývalý poľský prezident Lech Walesa patrí k tým osobnostiam, ktoré sa k oceneniu Nobelovej ceny mieru pre EÚ stavajú kriticky.
debata (64)

Walesa síce uznáva tieto zásluhy, no EÚ podľa neho „za to dostáva zaplatené“. Exprezident zdôraznil, že v dnešnom svete existuje dosť „individuálnych aktivistov“, ktorí robia v záujme šírenia mieru osobné obete a často na seba berú veľké riziká. „V tomto svete máme veľa príkladov osobného aktivizmu,“ reagoval.

Český prezident Václav Klaus, ktorý je známy euroskeptik, už vopred túto informáciu označil za vtip. „Skutočne som si myslel, že je to len kačica alebo žart. Ani vo sne by mi nenapadlo, že by to niekto myslel vážne,“ vyhlásil. Dodal, že Nobelova cena má zmysel, pokiaľ ju dostane „konkrétne definovaný človek za určitý unikátny výkon“.

Podľa britského europoslanca Nigela Faragea toto rozhodnutie ukazuje, že Nóri majú zmysel pre humor. Vedľa ďalších európskych politikov vníma ocenenie pre Európsku úniu negatívne aj ruská bojovníčka za ľudské práva Svetlana Gannuškinová. Tvrdí, že EÚ sa dlhodobo správa ľahostajne k otázkam mieru, demokracie a ľudských práv.

Negatívne reakcie sa objavili taktiež od občanov EÚ, ktorí sú postihnutí hospodárskymi problémami alebo na internete. Práve tam niektorí prispievatelia na sociálnych sieťach berú celú záležitosť s nadhľadom. Na in­ternetových portáloch zároveň koluje vtip, či tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu dostane Španielsko, ktoré je ponorené do hlbokej hospodárskej krízy.

64 debata chyba