Kabína zavesená pod balónom sa vydala na cestu o 17.30. Pokus tak začal s oneskorením tri a pol hodiny, pretože skôr silný vietor neumožňoval naplniť balón héliom. Po dve a pol hodinách sa Rakúšan ocitol v rekordnej výške 39-tisíc metrov, teda o 2 500 metrov vyššie ako odborníci plánovali.
Rekordný výkon snímalo tridsať kamier umiestnených v gondole, na zemi, či vrtuľníku. Zábery však šli do sveta pre prípad tragickej udalosti s dvadsaťsekundovým oneskorením.
Keď balón prestal stúpať, Baumgartner vyrovnal tlak v kabíne s vnútorným prostredím a krátko po 20.00 vyskočil. Zhruba po 40. sekundách dosiahol maximálnu rýchlosť. Potom ho začal spomaľovať hustejší vzduch v nižších vrstvách atmosféry. Po štyroch minútach a devätnástich sekundách otvoril padák a o 20.16 v poriadku pristál v Novom Mexiku.
Všetko sa uskutočnilo pri mestečku Roswell v Novom Mexiku, ktoré má veľký význam pre milovníkov príbehov o mimozemských civilizáciách. V roku 1947 tu údajne stroskotalo UFO aj s posádkou. Rakúšan si však vybral Roswell z celkom iného dôvodu. Býva tam stále a suché počasie a veľa miesta, kam mohol dopadnúť.
Okrem najvyššej rýchlosti dosiahnutej voľným pádom vytvoril nový svetový rekord vo výške v balóne a vo výške, z ktorej človek vyskočil. Padák však otvoril skôr a preto oproti plánom neutvoril štvrtý rekord – v diaľke voľného pádu. Naďalej tak platí výkon Joea Kittingera. V roku 1960 letel voľným pádom štyri minúty a 36 sekúnd.
Teraz bol 83-ročný veterán členom početného Rakúšanovho podporného tímu, ktorý v Novom Mexiku pripravoval projekt zvaný Red Bull Stratos. Nechýbali v ňom dvaja americkí astronauti, bývalí odborníci z NASA, lekári, výskumníci. Baumgartner sa na rekordný zoskok chystal sedem rokov.
Rakúšan, ktorý má 43 rokov, sa na zoskok pripravoval sedem rokov. V tomto roku absolvoval dva skúšobné skoky z 21 800 metrov a 29 610 metrov. Rekordnému zoskoku však bránilo počasie. Naposledy v utorok ho musel kvôli nemu zrušiť. Rozpočet projektu organizátori nezverejnili. Podľa médií náklady dosiahli asi 50 miliónov eur.
Baumgartner začal skákať v šestnástich rokoch a keď išiel na vojnu, celkom logicky skončil u jednotky, ktorá na leteckých šou predvádzala skoky na presnosť. Padák sa potom stal jeho živobytím. Skáče zo všetkého, čo vyčnieva – z útesov, z najvyššieho mosta sveta v Millau vo Francúzsku, z mrakodrapov, či zo sochy Krista v brazílskom Riu de Janeiro.
Po úspešnom zoskoku kaskadér oznámil, že sa chce s priateľkou usadiť a lietať záchranárskym vrtuľníkom v Rakúsku a USA.