Talianski vedci nevarovali pred zemetrasením, dostali šesť rokov väzenia

Súd v talianskom meste L'Aquila, ktoré pred troma rokmi zasiahlo ničivé zemetrasenie, v pondelok poslal do väzenia šiestich vedcov a jedného vládneho úradníka obvinených zo spoluzavinenia katastrofy zanedbaním svojej povinnosti primeraným spôsobom varovať obyvateľstvo.

22.10.2012 23:18
Zemetrasenie, Taliansko Foto:
Snímka z apríla 2009, keď talianske mesto L'Aquila zasiahlo zemetrasenie, pri ktorom zahynulo 309 ľudí.
debata (14)

Sudca špeciálneho tribunálu Marco Billi uznal všetkých obžalovaných vinnými z mnohonásobného zabitia, za čo by mal každý z nich stráviť vo väzení šesť rokov. Podľa rozsudku majú navyše vyplatiť obyvateľom L'Aquily odškodné vo výške viac ako deväť miliónov eur a uhradiť súdne trovy.

Talianski a zahraniční vedci reagovali na postavenie kolegov pred súd s pobúrením, keďže podľa všeobecného názoru zemetrasenia nie je možné predpovedať. Skupinu odsúdených však tvoria členovia vládnej komisie, ktorej úlohou bolo varovať obyvateľstvo pred takýmto nebezpečenstvom. Tá zasadala iba šesť dní pred katastrofou z apríla 2009, keď v starobylom meste a jeho okolí zahynulo 309 ľudí a tisíce ďalších prišli o strechu nad hlavou.

Dospela pritom k záveru, že ničivé zemetrasenie je „nepravdepodobné“, aj keď sa nedá „vylúčiť“. Reagovali tak na sériu slabších otrasov, ktoré vyhodnotili ako bežný jav, keď k nim došlo v seizmicky aktívnej oblasti. Sudca nakoniec uznal argument obžaloby, podľa ktorého experti podcenili varovné signály, čo jedna z advokátok označila za „historický verdikt“ a „krok vpred pre justičný systém“. Podľa kritikov je však pravdou opak a prísne postihy by mohli odrádzať ostatných expertov od zverejňovania svojich poznatkov.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a odsúdení až do vyčerpania opravných prostriedkov zostávajú na slobode.

14 debata chyba