Sandy postupuje do vnútrozemia, zanecháva za sebou spúšť a chaos

Najmenej 26 mŕtvych zanechala zatiaľ po sebe superbúrka Sandy, ktorá sa po útoku na východné pobrežie USA presúva do amerického vnútrozemia. Rozbesnený živel zaplavil pobrežné oblasti až štvormetrovými vlnami, státisíce domácností sa ocitli bez prúdu a milión ľudí sa musel na pokyn úradov uchýliť na bezpečnejšie miesta. Dopad búrky je o to horší, že najťažšie zasiahla najobývanejšie oblasti Spojených štátov, hlavne mesto New York.

29.10.2012 20:49 , aktualizované: 30.10.2012 17:49
Sandy,hurikán Foto:
Aj takúto spúšť zanechala po sebe búrka Sandy v newyorskej štvrti Queens nazývanej aj Breezy Point.
debata (129)

Najväčšie mesto USA sa prebudilo do rána plného chaosu a skazy. Veľké časti Manhattanu sú bez prúdu, voda zaplavila tunely, hlavné cesty, stanice metra a elektrické systémy, ktoré napájajú burzu na Wall Street. Prezident Barack Obama vyhlásil New York a ostrov Long Island za miesto mimoriadnej pohromy, čo regiónu umožňuje čerpať pomoc z federálnych fondov.

Morská voda zaliala na dolnom Manhattane konštrukčnú jamu na mieste bývalého Svetového obchodného strediska, ktoré v roku 2001 zničil útok teroristov. Zvlášť bolestne živel zasiahol newyorské metro. Škody spôsobené podzemnej železnici sú najväčšie za celú dobu jej vyše storočného fungovania, povedal šéf mestského dopravného podniku Joseph Lhota.

Slaná voda ničí metro, popisuje spolupracovník Pravdy

„Takmer nič nefunguje, keďže nejazdí verejná doprava,“ zvestoval z Manhattanu spolupracovník Pravdy Matej Grošek.

„Dážď nebol príliš intenzívny a ani vietor mi nepripadal oveľa silnejší ako pri bežných búrkach. Voda v rieke East River sa však za jeden a pol hodiny zdvihla tak, že prekonala dvestometrovú vzdialenosť k domu, kde bývam. Najväčší problém spôsobuje práve slaná voda, ktorá ničí newyorské metro. Ako dlho potrvá jeho obnova teraz nik nedokáže odhadnúť. Predpokladám, že do ulíc nasadia ako prvé autobusy, ktoré živel nepoškodil. Najskôr však musia odpratať polámané stromy. Tisíce domácností zostali bez elektrickej energie, vo výškových budovách nejazdia výťahy.“

Väčšina obyvateľov New Yorku sa na príchod búrky Sandy chystala doma, žiadny exodus z mesta sa nekonal. „Ľudia čakali doma, vedenie mesta však nevedelo garantovať, že im bude vedieť poskytnúť pomoc,“  popisoval v telefonáte z New Yorku Matej Grošek.

Varovanie pred superbúrkou stále platí

Búrka zatiaľ pripravila o život sedemnásť ľudí, z toho päť v New Yorku a po troch v New Jersey a Pensylvánii. Tri z obetí sú deti, najmladšie malo osem rokov. Sandy teraz mieri na západ štátu Pensylvánia, kde sa podľa meteorológov zrejme v stredu okolo poludnia stredoeurópskeho času prudko otočí smerom na sever do západných okresov štátu New York. Momentálne sa stred hurikánu nachádza asi dvesto kilometrov západne od Philadelphie.

Sila vetra slabne a dostala sa pod sto kilometrov za hodinu. Búrka napriek tomu aj v budúcich dňoch prinesie obyvateľom východnej časi USA prudké dažde a spôsobí miestne záplavy. Varovanie pred silným vetrom pre hurikán Sandy vyhlásili na obrovskom území od Floridy až po juhovýchod Kanady.

Pri obci Moonachie, ktorá leží na severe štátu New Jersey len niekoľko kilometrov západne od horného Manhattanu, sa pretrhla povodňová hrádza a zaplavila tri menšie mestá vlnou vysokou meter a pol. Hrádza mala miestne obce chrániť v prípade rozvodnenia neďalekej rieky Hackensack.

Podľa miestnej polície boli obce Moonachie, Little Ferry a Carlstadt „zdevastované“, ľudské obete si však voda nevyžiadala. Podľa informácií na sociálnych sieťach z postihnutých miest evakuovali niekoľko tisíc ľudí. Obyvateľov centra New Yorku už v noci desili explózie transformátorov, ktoré spôsobovala postupujúca voda. Bez prúdu je teraz v meste odhadom 670-tisíc domácností. Niektoré miestne nemocnice museli pre výpadky prúdu evakuovať stovky pacientov. Uzatvorili aj tunel Holland spájajúci Manhatta pod riekou Hudson s New Jersey, doprava sa zastavila i na hlavných mostoch cez East River.

Newyorské sídlo OSN, ktoré stojí na pravom brehu rieky, zrušilo svoj diplomatický program. Burza na Wall Street, ktorá má svoje sídlo na juhu Manhattanu, nefunguje pre počasie už druhý deň, čo sa naposledy stalo pri veternej smršti v roku 1888.

V pobrežnej časti newyorskej štvrte Queens nazývanej Breezy Point vypukol rozsiahly požiar v štvrti rodinných domčekov. V plameňoch bolo päťdesiat domov.

V hráčskom stredisku Atlantic City v New Jersey, ktoré ako prvé odolávalo náporu zúrivého živlu, voda strhla časť populárnej drevenej rampy pre chodcov, ktorá lemuje miestne pobrežie. Bez elektriny je asi štvrtina obyvateľov štátu New Jersey.

Záchranárom sa nepodarilo odvrátiť skazu repliky slávnej lode Bounty, ktorá v 60. rokoch slúžila ako dekorácia nemenej slávneho filmu o námorníckej vzbure. Loď, ktorá sa pohybovala na mori neďaleko pobrežia Severnej Karolínie, podľahla náporu búrky a potopila sa. Z pätnástich členov posádky sa podarilo zachrániť trinásť ľudí, jeden námorník zahynul a kapitál lode je nezvestný.

Dianie na druhej strane Atlantiku sme sledovali online:

15.40 Sila vetru slabne a dostala sa pod sto kilometrov za hodinu. Búrka aj napriek tomu v ďalších dňoch prinesie obyvateľom východu USA prudké dažde, ktoré môžu spôsobiť miestne záplavy. Varovanie pred silným vetrom bolo pre hurikán Sandy vyhlásené na obrovskom území od Floridy až po juhovýchod Kanady.

14.50 Živel už zasiahol aj Kanadu. Podľa miestnej policie má vichor v Toronte na svedomí jeden ľudský život, keď chodkyňu zabila padajúca tabuľa. Viac než 68-tisíc domácností v provinciách Ontario a Quebec sa ocitlo bez prúdu.

14.08 Reaktor jadrovej elektrárne Salem v New Jersey bol odstavený, keď sa zastavili štyri zo šiestich vodných čerpadiel jadrového reaktoru. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním na prevádzkovateľov elektrárne, spoločnosť PSEG. Elektráreň Salem leží v štáte New Jersey na brehoch rieky Delaware. Susedná jadrová elektráreň Hope Creek údajne funguje normálne.

13.02 Podľa meteorológov vojde Sandy do dejín ako výnimočný poveternostný úkaz, ktorého devastujúca púť sa ešte neskončila. Znepokojivé prognózy trápia americké vnútrozemie, najmä desaťmiliónové Chicago na brehoch jazera Michigan. Prívalové vlny tam vraj dosiahnu až sedem metrov.

12.30 Varovanie pred búrkou a povodňami ostáva v platnosti pre väčšinu severných štátov východného pobrežia, pričom do vnútrozemia by mala búrka priniesť výrazné snehové zrážky, do Západnej Virgínie dokonca 30 až 90 centimetrov.

11.28 V meste Moonachie, ktoré leží na severe štátu New Jersey len niekoľko kilometrov západne od horného Manhattanu, sa pretrhla protipovodňová hrádza a zaplavila tri menšie mestá vlnou vysokou poldruha metra. Protipovodňová hrádza mala mestá chrániť v prípade rozvodnenia neďalekej rieky Hackensack.

Podľa miestnej polície boli mestá Moonachie, Little Ferry a Carlstadte „zdevastované“. O prípadných obetiach na životoch zatiaľ nie sú žiadne správy. Podľa informácií na sociálnych sieťach bolo z postihnutých miest evakuovaných niekoľko tisíc ľudí.

11.10 To najhoršie by malo mať najľudnatejšie mesto USA za sebou, stred búrky ho už opustil. Voda začala opadať, oznámil nadránom SEČ newyorský starosta Michael Bloomberg.  „Vedeli sme, že to bude nebezpečná búrka, a naše obavy sa potvrdili. Je to búrka, ktorú človek prežije raz v živote,“ komentoval situáciu Michael Bloomberg.

10.25 Podľa hasičských správ publikovaných na Twitteri zachvátil rozsiahly požiar štvrť rodinných domov v pobrežnej časti newyorskej štvrti Queens nazývanej Breezy Point. V plameňoch je údajne až päťdesiat domov. Záchranárom sa zatiaľ nepodarilo oheň zvládnuť, pretože celá oblasť je pod vodou.

Veľký požiar, ktorý vypukol v okrajovej štvrti... Foto: TASR
Sandy, New York, požiar Veľký požiar, ktorý vypukol v okrajovej štvrti New Yorku, Queens, nazývanej Breezy Point zničil niekoľko budov.

9.50 Meteorológovia varujú, že kritickú situáciu teraz môže búrka vytvoriť  v horách Západnej Virgínie, kde má napadnúť až meter snehu, ale aj v Chicagu, ktoré leží na brehoch jazera Michigan. Podľa varovných správ synoptikov tu môžu vlny dosahovať až šestimetrovú výšku.

9.42 Posledná bilancia vyčíňania hurikánu Sandy uverejnená na BBC: Hurikán Sandy teraz ohrozuje východný pás pobrežia USA od Atlantického oceánu až po Veľké jazerá na Stredozápade. Vyčíňanie živlu spôsobilo materiálne škody asi 50 miliónom ľudí, milión ľudí muselo opustiť svoje domovy, úplný rozsah škôd bude známy, až keď sa rozvidní. Burza na Wall Street, ktorá má  sídlo na juhu Manhattanu, nefunguje pre počasie už druhý deň, čo sa naposledy stalo pri veternej smršti v roku 1888.

9.40 BBC cituje riaditeľa Newyorskej mestskej dopravy Josepha Lhotu: " Newyorské metro má 108 rokov. ale ešte nikdy sme nečelili takej ničivej pohrome, akú zažívame túto noc."

9.02 Počty domácností a ľudí bez elektriny sa líšia, kým BBC a viaceré tlačové agentúry informujú o piatich miliónoch ľudí, internetový portál stanice CNN zhrnuje posledné informácie takto: Bez elektriny je 6, 5 milióna ľudí v 13 štátoch USA. Záplavy ohrozujú prevádzku väčších letísk na severovýchode USA. V New Yorku je požiar v niekoľkých budovách, doprava tam skolabovala.

8.44 Prezident Barack Obama v reakcii na nepriaznivé počasie zrušil svoju plánovanú návštevu Floridy, kde mal v pondelok vystúpiť spoločne s bývalým šéfom Bieleho domu Billom Clintonom. Jeho republikánsky rival Mitt Romney sa zachoval podobne a svoju kampaň v ohrozených štátoch rovnako zastavil.

8.10 New York podľa dopravného podniku ešte takú katastrofu nezažil. Voda zaplavila sedem tunelov metra, potrvá niekoľko dní, kým ich opäť sprejazdnia. 

Pohľad na zaplavenú stanicu metra zachytenú... Foto: TASR
USA, New York, Sandy Pohľad na zaplavenú stanicu metra zachytenú bezpečnostnou kamerou v Hobokene v americkom štáte New Jersey.

7.30 USA hlási 13 obetí. Búrka zabíjala v New Yorku, New Jersey, Západnej Virgínii, Pensylvánii a v Connecticute.

7.16 Sandy podľa správ Národného hurikánového centra teraz v ceste stoja husto osídlené lokality ako Baltimore, Philadelfia a oblasť hlavného mesta Washington.

7.14 Starosta New Yorku Michael Bloomberg informoval, že výpadky elektriny postihli asi 500-tisíc domácností. Voda, ktorá v štvrti Battery Park na juhu Manhattanu vystúpila do výšky vyše štyroch metrov, však podľa neho začala klesať. Pod vodou se ocitla veľká časť južného Manhattanu, kde se celé štvrte ponorili do tmy.

7.00 V New Jersey voda zaplavila ulice a domy. Státisíce ľudí sú tam bez elektriny. Najhoršia situácia je zrejme v známom prímorskom centre hazardu Atlantic City. Republikánsky guvernér New Jersey Chris Christie kritizoval demokratického starostu mesta Lorenza Langforda, ktorý se podľa neho neriadil pokynmi na evakuáciu. V Atlantic City tak na ohrozených miestech zostaly tisíce ľudí, ktorým záchranári budú môcť poskytnúť pomoc až ráno

6.45 Dvesto pacientov newyorských nemocníc evakuovali. CNN informuje, že problémy hlási Langoneho medicínske centrum a Nemocnica Bellevue, kde vypadol záložný zdroj elektrickej energie.

6.30 USA hlási 12 mŕtvych. Obete na životoch hlásia zo štátov New York, New Jersey, Maryland, Pennsylvánia, Západná Virgínia a Severná Karolína. Jednu mŕtvu hlási aj kanadské Toronto.

6.25 Energetická spoločnost Consolidated Edison poprela, že by v elektrárni v Manhattane uviazlo devätnásť robotníkov.

5.52 Firma Exelon Corp vyhlásila pre stúpajúcu hladinu vody stav pohotovosti v jadrovej elektrárni Oyster Creek v New Jersey. Stav pohotovosti je druhým najnižším v štvorstupnovej stupnici varovania. Všetky elektrárne sú podľa amerických federálnych predstaviteľov zatiaľ v poriadku a hladina vody pri Oyster Creek vraj čoskoro klesne. 

Hovorca americkej Komisie pre reguláciu energie uviedol, že ak sa tak nestane a hladina bude stúpať, mohla by zasiahnuť systémy vodných čerpadiel, ktoré okrem iného slúžia k ochladzovaniu bazénu s vyhasnutým jadrovým palivom. Pokiaľ to bude potrebné, operátori by mohli k ochladeniu bazéna použiť vodu z požiarnych hadíc, citovala hovorcu agentura Reuters.

V severnej časti štátu New York bol v pondelok uzavretý reaktor jadrovej elektrárne Nine Mile One spoločnosti Constellation Energy Group pre problémy s prenosom elektriny do rozvodnej siete. Podľa hovorcu NRC nie je zatiaľ jasné, či výpadok súvisí s búrkou Sandy.

5.45 Počet obetí v USA a Kanade stúpol na dvanásť, uviedla agentúra AP. 

5.23 Asi 200 pacientov musela evakuovať newyorská univerzitná nemocnica, kde zlyhal záložný generátor.

4.57 Búrka Sandy naďalej postupuje a rýchlosť vetra dosahuje nad pevninou 120 km/h. Stred búrky, ktorá sa pohybuje na severozápad rýchlosťou 29 km/h, je 16 km juhozápadne od Philadelphie.

Meteorologické agentúra v Miami varuje, že hurikán by v noci mohli pociťovať od ostrova Chincoteague, Virginia až po Chatham v Massachusetts.

Bóje umiestnené pri vchode do prístavu v New Yorku vystúpili v pondelok večer do rekordnej výšky 9,9 metra. Prekonali tak predchádzajúci rekord 7,9 m počas hurikánu Irene v auguste 2011.

4.24 Akoby toho nebolo dosť – zemetrasenie so silou 6,3 stupňa Richterovej stupnice udrelo pri západnom pobreží Kanady, uviedla americká geologická služba USGS. Správy o prípadných obetiach, hmotných škodách ani o možnom varovaní pred prívalovou vlnou cunami zatiaľ nie sú. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo asi 260 kilometrov juhozápadne od prístavného mesta Prince Rupert v kanadskej provincii Britská Kolumbia.

4.17 Bez elektriny je vyše 3,1 milióna ľudí, voda komplikuje či priam znemožňuje dopravu. Osem amerických štátov podľa serveru BBC vyhlásilo stav núdze. Voda sa v New Yorku dostáva aj do podzemných systémov z East River, ale čerpadlá naplno pracujú.

4.11 Žiaľ, prišla správa o ďalšej obeti. V Hawthorne, New Jersey, zahynul muž, keď strom spadol na jeho dom, povedal požiarnik Joseph Speranza. Je to minimálne jedenásta obeť búrky v USA. Hurikán Sandy zabil predtým najmenej 67 ľudí v Karibiku, 51 z nich na Haiti.3.48 Podľa CNN je už v New Yorku a jeho okolí najmenej 10 obetí búrky Sandy.

3.39 Podľa predpovedí Sandy spôsobí škody vo výške vyše 45 miliárd dolárov. Každý deň zastavenia ekonomiky v regióne spôsobí straty v HDP vo výške 10 miliárd dolárov.

3.30 Devätnásť pracovníkov je uväznených vnútri stanice elektrárne Consolidated Edison na východnej strane Manhattanu, tvrdí svedok agentúry Reuters. Záchranár, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že na stanici došlo k explózii.

3.22 Starosta New Yorku Bloomberg požiadal obyvateľov, aby nevolali na linku 911. Tá je úplne zahltená, dispečeri dostávajú až 10-tisíc hovorov za pol hodiny.

3.12 Silný vietor, ktorý sprevádza „superbúrku“ Sandy, zasiahol kanadské Toronto. Podľa miestnej polície má víchor v najväčšom meste Kanady na svedomí už jeden ľudský život, keď ženu zabil padajúci predmet.
Meteorológovia predpokladajú, že Sandy sa bude posúvať severným a severozápadným smerom a zasiahne časti Kanady. Na jej príchod sa teraz pripravujú ľudia v centrálnej časti a na východe krajiny. Sandy by mala do oblasti doraziť v utorok ráno miestneho času. Úrady pred búrkou varovali obyvateľov provincií Ontario, Quebec a v prímorských oblastiach.

3.07 Dve deti zahynuli po tom, čo na auto spadol strom v Mendham Township, New Jersey, potvrdil šéf záchranárov v oblasti Jeffrey Paul. Muža a ženu, ktorí boli v aute tiež, zachránili.

2.21 New York už hlási päť obetí. Informáciu potvrdila kancelária guvernéra štátu New York Andrewa Cuoma.

Voda valiaca sa ulicami Brooklynu a utekajúci... Foto: SITA
Sandy, búrka, New York, Brooklyn Voda valiaca sa ulicami Brooklynu a utekajúci obyvateľ mesta.

1.55 Na niektorých nábrežiach mesta sa už rozlieva voda rozbúrená búrkou. Voda tiež zaplavila časť diaľnice West Side Higway na západe Manhattanu a dostala sa aj do niektorých rezidenčných budov. „Behom desiatich minút voda zaplavila ulicu. Kým jeden pán stihol na ulici dobehnúť k svoju zaparkovanému mercedesu, tak bolo auto zaplavené a odniesla ho voda,“ povedal Češka Linda žijúca neďaleko West Side Highway. Na Wall Street podľa záberov televíznych staníc v rozliatej vode plávali automobily. V štvrti Battery na juhozápade mesta hladina stúpla na rekordnú úroveň. Oproti bežnej úrovni odlivu je o štyri metre vyššie a bude ďalej stúpať. Predchádzajúci rekord sa pohyboval okolo troch metrov.

1.46 Búrka si v meste New York vyžiadala prvú obeť. V mestskej časti Queens zomrel muž po zásahu konárom, ktorý silný vietor ulomil zo stromu.

1.29 Meteorológovia varujú, že nad New Jersey sa prírodný živel zrazí s veternou búrkou prichádzajúcou zo západu a zároveň s náporom arktického vzduchu zo severu. „Superbúrka“ pretne Pensylvániu a Západnú Virgíniu, kde na kopcoch vysype až meter snehu a naprieč štátom New York bude mieriť na sever k Veľkým jazerám. Mohla by teda postihnúť územie dlhé 1 300 kilometrov.

1.24
Najhoršia situácia je zatiaľ v známom prímorskom centre hazardu Atlantic City. Guvernér New Jersey Chris Christie kritizoval starostu mesta, ktorý sa podľa neho neriadil pokynmi na evakuáciu. V Atlantic City tak na ohrozených miestach zostávajú tisícky ľudí, ktorým budú záchranári môcť poskytnúť pomoc až ráno.

1.16 „Superbúrka“ Sandy udrela plnou silou na východné pobrežie Spojených štátov v štáte New Jersey. Živel môže ovplyvniť životy až 60 miliónov ľudí a napáchať obrovské škody. Na mnohých miestach už spôsobila záplavy.

1.02 Búrka Sandy blížiaca sa k východnému pobrežiu Spojených štátov už podľa najnovších údajov pripravila o prúd vyše dva milióny ľudí a spôsobila na mnohých miestach záplavy.

Búrka Sandy spôsobila na mnohých miestach záplavy. Foto: Reuters
hurikán Sandy Búrka Sandy spôsobila na mnohých miestach záplavy.

0.45 Sandy zoslabol a už nemá silu hurikánu. Vietor zoslabol na 140 kilometrov za hodinu. Národné centrum pre hurikánov tvrdí,  sa zmenila na podobu hybridnej búrky a že čoskoro zasiahne pevninu. Hybridná búrka bude síce menej intenzívna, ale zasiahne väčšie územie, ako sa doteraz predpokladalo.

0.41 Na Manhattane v štvrti Chelsea sa zrútila časť budovy. Nikoho nezranila. Podľa médií je však možné, že v nej mohli uviaznuť nejakí ľudia. Na inom mieste v meste už niekoľko hodín ohrozuje okolie odlomená špička žeriava, ktorá sa kýva na zvyšku konštrukcie na stavbe nového mrakodrapu.

Hasiči sa pozerajú na zrútenú fasádu obytného... Foto: Reuters
Sandy,hurikán Hasiči sa pozerajú na zrútenú fasádu obytného domu v Manhattane, vo štvrti Chelsea.

0.27 Podľa starostu New Yorku Mikea Bloomberga je už situácia veľmi nebezpečná a očakáva sa ďalšie zhoršenie. Preto vyzval ľudí, ktorí opúšťajú svoje domovy, aby ukončili evakuáciu a zostali vo svojich domovoch.

0.01 Oko hurikánu Sandy ďalej smeruje k pobrežiu. Nachádza sa už len 48 kilometrov od výbežku pobrežia New Jersey.

23.15 Podľa spoločnosti Core Logic hurikán ohrozuje majetky najmenej 284-tisíc amerických rodín. Už teraz je bez prúdu 700-tisíc amerických domácností.

22.50 Guvernér New Jersey Chris Christie z bezpečnostných dôvodov zastavil evakuáciu. Hurikán by mal doraziť na tieto miesta už o hodinu.

22.34 Väčšina Atlantic City v New Jersey je v súčasnosti už pod vodou. Oko hurikánu sa od mesta nachádza už len 65 kilometrov.

22.00 Na severovýchod Spojených štátov mieri mamutí hurikán Sandy, ktorý nabral vyššiu rýchlosť a udrie na pobrežie o niekoľko hodín skôr, ako sa čakalo. Americké úrady majú pre obyvateľov východnej tretiny USA naliehavý odkaz: Berte hurikán vážne a utekajte mu z cesty. Čakajú sa záplavy, výpadky prúdu, zničené budovy a metrové záveje. Už teraz oblasť bičuje silný vietor a vysoký príboj, nejazdí verejná doprava, nelietajú lietadlá, uzatvorené sú všetky vládne úrady a zastavila sa aj predvolebná kampaň. Podľa Národného strediska pre hurikány (NHC) sa živel začal pohybovať rýchlejšie a smeruje k pevnine rýchlosťou už 44 kilometrov za hodinu. Vietor dosahuje naďalej rýchlosť až 150 kilometrov za hodinu.


21.32 Predstavitelia amerického mesta New York nariadili, aby ľudia opustili vyššie poschodia budov v blízkosti výškového stavebného žeriava, ktorý sa čiastočne zrútil. Obrovský žeriav by podľa záchranárov mohol spadnúť úplne na zem.

Hrozí, že obrovský žeriav padne na zem. Úrady... Foto: TASR
hurikán Sandy Hrozí, že obrovský žeriav padne na zem. Úrady vyzvali ľudí z okolitých budov, aby ich opustili.

„Evakuácia, evakuácia,“ znelo z policajných áut, ktoré križovali oblasť. Ďalší policajti potom okolo nábrežia pod šedivou zaťaženou oblohou a za ustavičného mrholenia a silných poryvov naťahovali žlté pásky. Ľudia, ktorí si chceli robiť zábery rozbúrenej vody, sa však nimi nenechali odradiť. Len čo sa policajti presunuli inde, pásky podliezali a fascinovane sledovali vlny, od ktorých ich oddeľovalo len zábradlie. Bežne je pritom hladina minimálne meter a pol pod úrovňou nábrežia.

Silný vietor a ustavične sa zhoršujúce počasie zároveň niektorých ľudí neodradilo od každodenného joggingu na nábreží. Aj oni rovnako ako ľudia, ktorí na mieste venčili svojich psov, ale v stále väčšej miere narážali na žlté policajné pásky a postupne sa obracali k domovom.

Ulice mesta inak bolo nezvyčajne pokojné, prakticky jedinými vozidlami na nich boli žlté taxíky a policajné autá, hasičské autá či sanitky. Ich sirény prakticky nahradili tradičný nepretržitý newyorský dopravný ruch. Nejazdia autobusy mestskej hromadnej dopravy ani metro. Krízový štáb už rozhodol o uzatvorení Hollandovho tunela, ktorý spája ostrovný Manhattan s pevninou a Battery tunel medzi Manhattanom a Brooklynom. Radnica nevylučuje ani uzatvorenie ďalších tunelov či mostov, ak to bude potrebné. Mnoho obchodov zostalo zatvorených. Firmy odkázali svojim zamestnancom, aby nechodili do práce.

Newyorčan sleduje zatiahnuté nebo a obrovské... Foto: Reuters
hurikán Sandy Newyorčan sleduje zatiahnuté nebo a obrovské mraky nad mestom.

Hurikán Sandy by mal na New York udrieť plnou silou v noci na utorok stredoeurópskeho času. Mesto už kvôli nemu nariadilo evakuáciu státisícov ľudí. Nechce však nijako postihovať ľudí, ktorí príkaz neuposlúchnu. Hurikán takej intenzity v tomto ročnom období je v tejto oblasti značne nezvyčajný. Úrady upozorňujú, že jeho následky môžu byť oveľa vážnejšie ako minuloročný hurikán Irene, ktorý v auguste v New Yorku nakoniec spôsobil minimálne škody.

Jedno z áut topiacich sa v uliciach Brooklynu.
Voda valiaca sa ulicami Brooklynu a utekajúci...
+43Takýto tmavý Manhattan nepoznáme.
Facebook X.com 129 debata chyba Newsletter