„Žien je v Spojených štátoch viac ako mužov,“ pripomína americká politologička Dianne Bystromová z Iowskej univerzity. „To nie je všetko. Viac žien je aj medzi registrovanými voličmi aj reálne prichádza voliť viac žien. V minulých voľbách odovzdalo svoj hlas o 9,7 milióna viac žien ako mužov,“ hovorí.
Podpora Američaniek
Pohľad do štatistík jej dáva za pravdu – od roku 1980 v každých prezidentských voľbách volilo viac žien ako mužov. V ostatných troch súbojoch o Biely dom narastal počet voličiek v absolútnych číslach a v prospech žien sa zväčšovala aj priepasť volebnej účasti. Ženy sú tak demograficky najdôležitejšou skupinou voličov amerického prezidenta.
„Fenoménom je, že Američanky väčšinou uprednostňujú demokratov,“ vysvetľuje Ronnee Schreiberová, odborníčka na americkú politiku z univerzity v San Diegu. „Obe strany si to uvedomujú a snažia sa uchádzať o hlasy žien. Nedá sa totiž úplne generalizovať. Nie všetky ženy sú demokratky a mnohé, najmä belošky, volia republikánov,“ vysvetlila pre Pravdu.
Výhoda pre Obamu naplno platila ešte pred necelými dvoma mesiacmi. Prieskumy naznačovali, že šéf Bieleho domu vedie nad svojím súperom najmä vďaka podpore Američaniek. Ženy uprednostňovali Obamu výrazne s náskokom šestnásť percentuálnych bodov. Ten sa však v priebehu niekoľkých týždňov úplne vyparil. Romneyho výkon v prvej televíznej debate, jeho sústredenie sa na ekonomické témy a vyhýbanie sa rozdeľujúcim otázkam, ako sú napríklad potraty, spravili svoje. Ak sa respondentiek pýtali výlučne na ekonomiku, republikán sa dostal dokonca jasne pred svojho súpera.
„Po väčšinu kampane ženy dávali prednosť Obamovi,“ tvrdí Bystromová. „Najväčší rozdiel medzi kandidátmi bol deň pred prvou prezidentskou debatou. Počas série televíznych vystúpení sa však uzavrel, pretože Romney sa predstavil ako umiernený politik s pochopením pre sociálne otázky, ktoré ženy zaujímajú. I tak však bude medzi základňou Obamových voličov viac žien a medzi základňou Romneyho voličov viac mužov,“ tvrdí. V tom s ňou súhlasí aj Schreiberová, ktorá vidí náhlu popularitu Romneyho medzi ženami v ekonomickej situácii. „Pre ženy je hospodárstvo rovnako dôležité ako pre mužov,“ hovorí politologička.
Ženské témy
Republikán však podľa nej bude ťahať napokon medzi ženami za kratší koniec. „Hovoriť o jasne ženských témach pre voľby by bolo veľmi zjednodušujúce. No dá sa povedať, že niektoré kľúčové otázky vyčnievajú – právo na potrat, vzdelávanie, platová rovnosť či zdravotná starostlivosť. Aj mužov zaujímajú, no nekladú ich v zozname tém, na základe ktorých sa pri voľbách rozhodujú, tak vysoko. Romney potraty nepodporuje a navyše sa niekoľkokrát pokĺzol pri ženských právach, čo mu tiež nepomáha,“ myslí si Schreiberová.
Romney má smolu, že je republikán a že sa strana spája s extrémistami. Ranou pod pás od vlastných boli pre jeho kampaň vyjadrenia republikánskych uchádzačov o kreslá v Kongrese. Najskôr Missourčan Todd Akin vyhlásil, že pri „skutočnom znásilnení“ ženy zriedkakedy otehotnejú a neskôr Indiančan Richard Mourdock pritvrdil vyjadrením, že tehotenstvá po znásilnení sú tiež Božím zámerom.
Ani sám Romney sa nevyvaroval slabých chvíľok. Pri jednej z televíznych debát demonštroval, že ako guvernér Massachusetts dal ženám šancu. Hoci mu do vlády núkali len chlapov, on požiadal ženské organizácie o odporúčania na odborníčky a tie mu dodali „šanóny plné žien“. Tento výrok sa Obamov tím okamžite snažil využiť proti súperovi.
→Rozdielny pohľad
Romneyho šancou na získanie voličiek je tak naďalej zdôrazňovanie úpadku ekonomickej situácie za Obamovho prezidentovania a odvracanie pozornosti od sociálnych otázok. Odborníčka však upozorňuje, že ženy ani najdôležitejšiu otázku volieb nevnímajú mužskou optikou.
„Ekonomika je v týchto voľbách hlavnou témou pre mužov i ženy, pre obe pohlavia však z rozdielnych príčin,“ tvrdí Bystromová. „Ženy v USA zarábajú menej ako muži, a preto majú na ekonomiku rozdielny pohľad. Viac ich zaujíma napríklad téma platovej nerovnosti, kým mužov viac znepokojuje federálny deficit,“ naznačuje niektoré odlišnosti.
Vyrovnanie šancí u žien má u oboch kandidátov aj opačnú stránku. Tak ako Romney stiahol Obamov náskok u nežnejšieho pohlavia, prezidentovi sa zasa podarilo vyrovnať republikánovu výhodu medzi mužmi.