„Najsilnejšou Romneyho stránkou je jeho kompetentnosť, ktorú preukázal ako obchodník i ako guvernér,“ myslí si Dennis Hale, politológ z Bostonskej vysokej školy. „Podniky, ktoré viedol, prosperovali a ekonomika štátu Massachusetts sa v čase, keď bol jeho guvernérom, zlepšovala. Vzhľadom na zlyhania súčasného Bieleho domu je to jeho veľká výhoda a debaty rozdiel medzi Romneym a Obamom čo sa týka kompetentnosti len zdôraznili. To bolo zároveň dôvodom, prečo tak rýchlo začal v prieskumoch získavať body. Má však jednu slabinu – je veľmi bohatý biznismen v krajine, ktorá biznismena za prezidenta nikdy nezvolila,“ povedal Hale pre Pravdu.
Mormón s mexickými koreňmi
Ak by sa história pohla iným smerom, Willard Mitt Romney teraz namiesto snahy o Biely dom mohol túžiť po titule El Presidente. Jeho otec sa totiž narodil v Mexiku, v jednej z kolónií, kam sa uchýlili americkí mormóni. Mexická revolúcia ich však vyhnala a George Romney sa tak mohol v USA stať najskôr šéfom neúspešnej automobilky, ktorú zachránil, potom guvernérom štátu Michigan a neskôr ministrom vo vláde prezidenta Nixona.
Jeho syn Mitt síce vyrastal v blahobyte Spojených štátoch, ale kariérou otca kopíruje.
Romney vyštudoval mormónsku univerzitu v Utahu (a neskôr Harvard) a ako správny mormón si odkrútil dva roky misionárčenia. Za cieľ svojej náboženskej cesty si vybral Francúzsko, kde sa plynulo naučil reč a spoznal európsku kultúru. V Cirkvi Ježiša Krista posledných dní zostal aktívny aj po návrate do USA. Už ako úspešný podnikateľ sa stal hlavou miestnej náboženskej kongregácie.
Ešte počas strednej školy sa zoznámil so svojou budúcou manželkou Ann. Zasnúbili sa krátko po maturite. Budúca pani Romneyová počas Mittovho misionárčenia prestúpila na mormónsku vieru a po jeho návrate z Francúzska sa vzali. Majú spolu päť detí.
→Hoci jeho rodičia sú hlboko veriaci, o mormónoch hovorí Romney len zriedka – väčšina Američanov sa voči tomuto zvláštnemu náboženstvu správa podozrievavo. Omnoho radšej republikánsky kandidát rozoberá svoje skúsenosti z obchodu.
Záchranca olympiády
Romney začínal ako poradca v konzultačnej firme Bain & Company. Vo firme prvý raz prejavil svoj talent – keď sa dostala na pokraj krachu, Romney dostal dôveru vedenia a po pár mesiacoch ju vrátil opäť k ziskovosti. Práca pre iných však už Romneymu nestačila. S kolegami preto založil investičnú firmu Bain Capital. Aj tej sa mimoriadne darilo a práve z týchto čias pochádza Romneyho osobné bohatstvo, ktoré sa odhaduje na 150 až 250 miliónov dolárov. Na druhej strane, demokrati ho vykresľujú ako finančného žraloka, ktorý pre osobný zisk neváhal pri ozdravovaní podnikov prepúšťať stovky ľudí a presúvať pracovné miesta do Číny.
V tom čase už Romney začal poškuľovať po politike. V súboji o senátne kreslo za štát Massachusetts však prehral s demokratickou legendou Tedom Kennedym.
Prelom nastal pred olympiádou v Salt Lake City. Organizácia zimných hier sa dostala do obrovských problémov a hrozilo, že športový sviatok v mormónskom Utahu sa skončí fiaskom. Záchranu však organizátori zverili do rúk Romneymu a čo nasledovalo, bolo zrejme vrcholom jeho manažérskej kariéry.
„Sám Romney často pripomína, ako reorganizoval zimnú olympiádu,” pripomína Hale. "Zaoberal sa tým od roku 1999 až do skončenia hier v roku 2002. Prevzal krachujúci podnik, sužovaný úplatkárskymi škandálmi, rozpočtovými deficitmi a ďalšími problémami a zmenil ho na obrovský úspech,“ pripomína politológ.
Olympiáda otvorila Romneymu cestu do politiky. Po jej skončení vyhral voľby a stal sa guvernérom štátu Massachusetts. Ten patrí medzi štáty s najväčšou podporou demokratov a republikán Romney svoje pôsobenie často uvádza ako príklad toho, že dokáže dosiahnuť kompromis aj s politickými súpermi.
„Medzi najpamätnejšie chvíle v bostonskom úrade jasne patrí prijatie reformy zdravotníctva,“ hovorí politológ Maurice Cunningham z Massachusettskej univerzity. „Je to o to zaujímavejšie, že práve Romneyho reforma bola vzorom pre reformu prezidenta Obamu, ktorú Romney odmieta a sľubuje ju zrušiť,“ povedal pre Pravdu.
Vytúžený Biely dom
Guvernérsky úrad Romney opustil o štyri roky. Ani jeho povesť, ani bohatstvo nestačili na to, aby získal prezidentskú nomináciu pre voľby v roku 2008. Republikánom prekážalo jeho bohatstvo i jeho náboženstvo, v strane navyše získavalo jasne vrch extrémistické krídlo, pre ktoré boli Romneyho umiernené postoje nedostatočné.
Z porážky sa však Romney poučil a ďalšiu kandidatúru dôkladne naplánoval. Mesiace cestoval po Spojených štátoch a presviedčal republikánskych voličov, že je skutočne dosť konzervatívny na to, aby ich mohol zastupovať v Bielom dome. Napriek investovanému času a peniazom mu to však takmer nestačilo, keď do poslednej chvíle musel o nomináciu súperiť s bývalým pensylvánskym senátorom Rickom Santorumom, ktorého radikálne názory boli najkonzervatívnejšiemu krídlu strany bližšie.
Pri súboji o konzervatívneho voliča musel Romney priniesť obete. „Jeho silná stránka je zároveň jeho slabinou,“ tvrdí Cunningham. „Pretože má len zopár zásad, je pružný a reaguje podľa toho, ako si to voliči želajú. V konzervatívnych republikánskych primárkach bol veľmi konzervatívny. Ako kandidát uchádzajúci sa o hlasy všetkých Američanov je umiernený. Keď sa uchádzal o post guvernéra Massachusetts, prezentoval sa ako fiškálny konzervatívec, umiernený v sociálnych otázkach. To ho však vystavuje obvineniam, že je oportunista,“ tvrdí Cunningham.
Iní to hovoria menej diplomaticky. "Romneyho silou sú jeho organizačné schopnosti, húževnatosť a nadanie dobre klamať,” povedal pre Pravdu politológ Thomas Dumm z Amherstskej vysokej školy.