Amerika volí, hŕstka rozhoduje

Amerika sa scvrkla na zopár štátov. Väčšina z päťdesiatky už Baracka Obamu ani Mitta Romneyho nezaujíma. O tom, kto z nich sa stane americkým prezidentom, rozhodne len hŕstka štátov a v nich hŕstka voličov, ktorí do poslednej chvíle v prieskumoch tvrdia, že sa ešte nerozhodli. Štatistiky sú neúprosné - ak doteraz prieskumy neklamali, k víťazstvu má bližšie úradujúci prezident.

06.11.2012 08:05
Biely dom Foto:
Biely dom - Ilustračné foto
debata (18)

„V skutočnosti už zostáva len veľmi málo nerozhodnutých voličov, a to dokonca aj v rozhodujúcich štátoch,“ tvrdí David Brockington, odborník na americkú politiku z univerzity v britskom Plymouthe. ,,A zo skúseností vieme, že tí zostávajúci nerozhodnutí, keď sa vyberú voliť, dávajú svoj hlas zväčša úradujúcemu prezidentovi v pomere 55¤:¤45. Ak veríme prieskumom verejnej mienky, podľa ktorých Obama tesne vedie v troch štátoch a Romney v jednom, nerozhodnutí by museli vo veľkom voliť práve republikána. A to sa nestane," myslí si politológ.

Romney má podľa neho jedinú šancu – že prieskumy nehovoria pravdu. „Aby sme sa dočkali prekvapenia a Romneyho výhry, doterajšie stovky prieskumov by museli byť systematicky zaujaté v prospech Obamu. Samozrejme, je to možné, no pravdepodobnosť je nízka,“ uviedol pre Pravdu.

Prezident, jeho vyzývateľ i obaja viceprezidentskí kandidáti strávili posledný predvolebný deň na palube lietadiel. Každý z kľúčových štátov si mohol užiť svoju chvíľku s najmenej jedným zo štvorice uchádzačov. To len naznačuje, aké dôležité sú pre víťazstvo vo voľbách.

PIANO

 Prečítajte si aj komentár Druhá šanca pre Obamu
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

„V kľúčových nerozhodnutých štátoch rozhodnú nerozhodnutí voliči, ktorí sa rozhodnú odvoliť,“ vidí to jasne Thomas Scotto z Essexskej univerzity. ,,Hoci približne 90 percent Američanov vedelo, komu dá svoj hlas, už pred poslednými dňami kampane, skutočnosť, že v toľkých štátoch je to do poslednej chvíle remíza, môže byť pre kandidátov mimoriadne dôležitá," hovorí a pripomína Ohio, Virginiu, Iowu, Colorado, Floridu a Severnú Karolínu, ktoré tento rok budú rozhodovať o šéfovi Bieleho domu a v ktorých sú rozdiely medzi kandidátmi v rámci štatistickej chyby. „Aj drobné posuny vo voličských preferenciách či schopnosť volebných tímov zvýšiť účasť svojich voličov môžu rozhodnúť,“ povedal pre Pravdu.

Práve to považuje za najdôležitejšie aj politológ Robert Busby z Liverpool Hope univerzity. ,,Treba si všímať volebnú účasť. Oba tábory musia mobilizovať voličov, ktorí by inak zostali doma. To môže voľby vyhrať i prehrať. Veď pred štyrmi rokmi bola účasť len 59,7¤%, veľa ľudí do volebných miestností neprišlo. Úlohou oboch tímov na posledné chvíle je mobilizovať existujúcu voličskú základňu, nadbiehať tým, ktorí sa rozhodnú v poslednej chvíli, a pokúsiť sa do miestností dostať tých, ktorí zatiaľ nechcú ísť voliť," povedal pre Pravdu s tým, že stačí sledovať kľúčové štáty. V tých, ktoré sú jasne v modrom demokratickom či červenom republikánskom tábore, bude účasť nižšia.

Pred štyrmi rokmi nebol program posledného predvolebného dňa taký nabitý. Obama si bol istý víťazstvom a tak si mohol dovoliť volebný deň vychutnávať. Teraz musí na svojom znovuzvolení pracovať do poslednej minúty. ,,Obama vie, že demokrati tradične víťazia, ak je volebná účasť vysoká," prízvukuje aj David Galbraith z Cumbrijskej univerzity.

„Takže musí naháňať hlasy tých, ktorí sú síce rozhodnutí, ale nechce sa im ísť voliť. Od konca osemdesiatych rokov mnohí tvrdia, že medzi kandidátmi nie sú veľké ideologické rozdiely a z toho vyplýva voličská apatia. To má za následok aj vyšší počet tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, pretože nevidia medzi kandidátmi veľký rozdiel. Počas tejto kampane však boli rozdiely medzi Obamom a Romneym natoľko zdôrazňované, zvlášť v otázkach daní a zahraničnej politiky, že vybrať si bolo jednoduchšie ako v doterajších voľbách,“ povedal britský politológ pre Pravdu.

Uzatvorenie volebných miestností:

Prvé volebné miestnosti sa na niektorých miestach na východnom pobreží uzavrú o 0:00 SEČ, mnohé ďalšie až v stredu o 2:00 SEČ. Väčšina miestností na Floride sa uzavrie v stredu o 1:00 SEČ. Miestnosti na západnom pobreží a na Havajských ostrovoch sa uzavrú v stredu o 5:00 SEČ a vôbec posledné na Aljaške o 6:00 SEČ.

Prvé odhady výsledkov na základe prieskumu u voličov vychádzajúcich z volebných miestností:

Od utorňajších 23:00 SEČ začnú americké médiá zverejňovať odhady podľa výpovedí voličov a informácie o zložení voličov, ktoré bude zbierať viac ako 25 000 prieskumných pracovníkov. Súbežne môžu prichádzať z niektorých štátov s nízkym počtom voličov prvé čiastočné výsledky.

Vyhlásenie výsledkov:

Výsledky prezidentskej voľby bývajú zvyčajne známe medzi 3:00 SEČ a 6:00 SEČ, ak nenastane nepredvídaná situácia. Tento rok sa očakáva, že by ale mohli byť predsa len o niečo neskôr.

V roku 2008 boli výsledky vyhlásené o 5:00 SEČ.
V roku 2004 sa republikánsky kandidát George Bush mladší vyhlásil za víťaza o 11:47 SEČ. Jeho demokratický súper John Kerry priznal porážku až o 17:13 SEČ.
V roku 2000 kvôli prepočítavaniu hlasov na Floride bolo Bushovo víťazstvo oznámené až päť týždňov po voľbách.
V roku 1996 boli výsledky vyhlásené o 3:01 SEČ.
V roku 1992 boli výsledky vyhlásené o 4:50 SEČ.
V roku 1988 boli výsledky vyhlásené o 3:24 SEČ.

Kľúčové štáty:

V 11 amerických štátoch, ktoré sú zastúpené 146 voliteľmi, nie je jasná prevaha ani jedného z prezidentských kandidátov, ktorí ich potrebujú mať na svojej strane k víťazstvu najmenej 270. V roku 2008 dobyl súčasný prezident Barack Obama víťazstvo vo všetkých týchto štátoch, tento rok mu v nich stačí získať 69 voliteľov, pretože v ďalších 18 štátoch s 201 voliteľmi sa očakáva jeho víťazstvo. Republikánsky kandidát Mitt Romney má údajne isté víťazstvo v 24 štátoch so 191 voliteľmi, takže v kľúčových štátoch potrebuje získať na svoju stranu o desať voliteľov viac ako Obama.

Facebook X.com 18 debata chyba Newsletter