Fio bankaFio banka

Stane sa Portoriko štátom USA?

Ak by to bolo len na Portoričanoch, na americkej vlajke by pribudla ďalšia hviezdička. Väčšina obyvateľov karibského ostrova sa v referende zhodla, že súčasný vzťah so Spojenými štátmi im už nestačí.

08.11.2012 15:00
Portoriko, USA Foto:
Portoričania v referende rozhodovali o tom, či sa chcú stať súčasťou Spojených štátov.
debata

Želali by si, aby sa z Portorika stal 51. štát USA. V súčasnosti je ostrov pridruženým územím. Hlasovanie bolo jedným z referend, ktoré sa konalo súčasne s americkými prezidentskými voľbami. Vyberať si medzi Barackom Obamom a Mittom Romneym však Portoričania nemohli.

„Kým sa nevyrieši štatút ostrova, nebudeme sa môcť sústrediť na skutočné problémy,“ tvrdí Portoričanka Ingrid Reyesová, ktorá tiež odovzdala svoj hlas. „Za posledné desaťročie sa nič nezmenilo a keď veci zostanú tak, ako sú, tak sa ani nič nezlepší,“ tvrdí. Ostrovania o svojom vzťahu k USA hlasovali doteraz už štyrikrát a vždy rozhodli, že zostanú len pridruženým územím.

Znamená to, že hoci formálne sú americkými občanmi a môžu slúžiť v amerických ozbrojených silách, nemajú hlasovacie právo a žiadnych plnoprávnych zástupcov v Kongrese. Na druhej strane zase nemusia platiť federálne dane, hoci môžu byť príjemcami federálnej pomoci.

V nezáväznom referende sa obyvatelia ostrova, ležiaceho východne od Dominikánskej republiky, vyjadrovali k dvom otázkam. Približne 54 percent voličov odpovedalo kladne na prvú z nich, či si želajú zmenu vzťahu s USA. A až dve tretiny voličov na druhú otázku o forme budúceho vzťahu uviedli, že by chceli oficiálne pričlenenie k USA. To však neznamená, že sa ho aj nevyhnutne musia dočkať. Americký prezident Barack Obama ešte pred voľbami sľúbil, že bude rešpektovať výsledky referenda, ak budú jednoznačné. Washington sa teraz bude musieť rozhodnúť, či je 54 percent jednoznačná väčšina.

O pričlenení ďalšieho štátu navyše rozhoduje americký Kongres. Rozšírenie americkej únie nie je jednoduché a muselo by sa vyriešiť množstvo otázok – z tých jednoduchších napríklad to, či si budú môcť Portoričania ponechať ako oficiálny jazyk popri angličtine aj španielčinu.

Jasné to nie je ani na ostrove. O pričlenenie musí požiadať guvernér, ktorého Portoričania volili zároveň s referendom. Voliči pred doterajším guvernérom, ktorý bol za pričlenenie, uprednostnili kandidáta žiadajúceho zachovanie súčasného stavu.

Spojené štáty získali Portoriko ako korisť po vojne so Španielskom v roku 1898. Občianstvo Portoričanom udelil Washington v roku 1917.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter