Obama ako prvý prezident USA navštívil Barmu a Kambodžu

Barack Obama dnes ako prvý americký prezident v histórii navštívil Barmu. Počas šesťhodinovej návštevy, ktorá je vnímaná ako ďalší signál potvrdenia demokratických premien tejto ázijskej krajiny, sa stretol s prezidentom Theinom Seinom aj s vodkyňou barmskej opozície, držiteľkou Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťijovou.

19.11.2012 09:52 , aktualizované: 17:07
Obama, Hun Sen Foto:
Americký prezident Barack Obama večeria s premiérom Kambodže Hun Senom.
debata

V neskorších hodinách Obama pricestoval do Kambodže na summit Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Ani v tejto krajine doteraz žiadny prezident Spojených štátov nebol.

Barma dnes pri príležitosti Obamovej návštevy prepustila na amnestiu 44 politických väzňov. Barmská vláda už minulý týždeň prepustila niekoľko stoviek väzňov v rámci amnestie; skupiny na ochranu ľudských práv ju ale kritizovali, pretože nebolo jasné, či sú medzi prepustenými aj nejakí „väzni svedomia“.

So svojím barmským náprotivkom, bývalým generálom Thein Seinom, ktorému je pripisovaná zásluha za rad reforiem posúvajúci Barmu od vojenskej diktatúry k civilnej vláde a demokracii, sa Obama stretol v budove regionálneho parlamentu v bývalom hlavnom meste Rangún.

Na úvod návštevy Obama vyhlásil, že prichádza „podať ruku priateľstva“ národu, ktorý prechádza od útlaku k mieru. Barmskú vládu však upozornil, že „práca s cieľom zabezpečiť a ochrániť slobody len začala“ a že nová barmská civilná vláda musí „ďalej rozvíjať demokraciu, ak nechce stratiť podporu Spojených štátov“.

Obama sa tiež stretol s dlhoročnou barmskou bojovníčkou za demokraciu Su Ťijovou, ktorú navštívil v jej dome, kde strávila takmer dve desiatky rokov v domácom väzení. Obaja držitelia Nobelovej ceny za mier (Su Ťijová ju dostala v roku 1991 a Obama v roku 2009) sa už krátko stretli tento rok v septembri v Bielom dome.

„Najzložitejším okamihom prechodu je chvíľa, keď je úspech na dosah,“ povedala počas dnešného stretnutia Su Ťijová. „Mali by sme teda byť obozretní a nenechať sa oklamať jednoduchým preludom úspechu,“ dodala a poďakovala americkému prezidentovi za „oddanú podporu“ USA voči demokratickému hnutiu v Barme.

Obama tiež predniesol prejav na rangúnskej univerzite, kde poukázal na problém etnického násilia, ktorý Barma zatiaľ nedokázala vyriešiť. V posledných mesiacoch bolo pri násilnostiach medzi väčšinovými budhistami a moslimskou menšinou Rohingov v západobarmskom Arakanskom štáte zabitých najmenej 167 ľudí.

„Príliš dlho ľudia tohto štátu čelili biede a prenasledovaniu. Pre násilie na nevinných ľuďoch neexistuje ospravedlnenie,“ zdôraznil Obama. „Rohingovia … majú rovnakú dôstojnosť ako vy a ja. Národné zmierenie nejaký čas potrvá, ale je potrebné ukončiť podnecovanie k násiliu a páchanie násilností,“ dodal s poukazom na menšinu, ktorú mnohí v Barme považujú za nezákonné prisťahovalcov zo susedného Bangladéša a ktorú vláda neuznáva ako občanov krajiny.

Niektoré skupiny na ochranu ľudských práv tvrdia, že Barma, ktorá naďalej zadržiava stovky politických väzňov a stretáva sa s etnicky motivovaným násilím, neurobila dosť, aby si vyslúžila osobnú návštevu Obamu. Americký prezident v nedeľu vyhlásil, že jeho cesta do Barmy je uznaním významného pokroku, ktorý sa v krajine odohráva.

Do Barmy Obama zaletel v rámci svojej prvej zahraničnej misie po víťazných prezidentských voľbách. Pri svojej ázijskej ceste navštívil aj Thajsko a na záver aj Kambodžu. V prípade tejto krajiny dal Biely dom jasne najavo, že Obama je tu iba kvôli východoasijskému summitu a že jeho návštevu v Kambodži nemožno vnímať ako podporu autoritárskeho režimu premiéra Hun Sena, ktorý tu vládne už od 80. rokov.

Obamovmu príletu do Kambodže tiež úplne chýbala eufória, s ktorou prezidenta USA vítali krátko predtým v uliciach barmského Rangúnu desaťtisíce ľudí s americkými vlajočkami.

Z phnompenhského letiska zamieril Obama priamo do Paláca mieru na schôdzku s Hun Senom, ktorá bola americkými činiteľmi charakterizovaná ako „napätá“. Prezident pri nej podľa amerických predstaviteľov vyjadril svoje obavy v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv v Kambodži ". Obama vraj konkrétne poukázal na to, že Kambodža zadržiava politických väzňov a neumožňuje slobodné a spravodlivé voľby.

debata chyba