Kurdskí bojovníci sa zjednotili proti sýrskym islamistickým povstalcom

23.11.2012 15:07

Kurdskí bojovníci súhlasili so spojením síl v rámci konfliktu s islamistickými povstalcami na severovýchode Sýrie. Informovali o tom v piatok opoziční aktivisti.

Stovky bojovníkov kurdskej Zjednotenej demokratickej strany (PYD), ktorá má úzke väzby na tureckú povstaleckú Kurdskú stranu pracujúcich (PKK), bojujú proti stúpencom džihádistického Frontu an-Nusra a jeho spojencom v meste Ras al-Ajn na hranici s Tureckom. V Iraku sa teraz Kurdi dohodli na vytvorení „jednotnej vojenskej sily, ktorá spojí bojovníkov PYD a ďalších kurdských disidentov“ v Sýrii, uviedol zdroj.

Sýrski arabskí povstalci obviňujú PYD, že sa spolčila s režimom prezidenta Baššára al-Asada. Hoci sýrski Kurdi nesúhlasia s al-Asadovým režimom, počas povstania proti jeho vláde sa pokúšali ostať zväčša neutrálni. V júli sa vládna armáda stiahla z väčšinovo kurdských oblastí, pričom nechala milície etnickej skupiny, aby sami bránili bezpečnosť menšiny. Časom ich však dotlačili do bojov útoky povstalcov v kľúčových severných provinciách.

Hlavné islamistické povstalecké skupiny, medzi nimi Front an-Nusra, bojujú rovnako proti vládnemu režimu ako ostatná ozbrojená opozícia. Nedávno sa však odmietli pripojiť k novo sformovanému bloku sýrskej národnej koalície, ktorá spája hlavné opozičné frakcie a vyhlásili, že chcú v Sýrii vznik islamského štátu.

V severnej a severovýchodnej Sýrii žijú približne dva milióny Kurdov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku