Fio bankaFio banka

Držali ma v klietke, sťažuje sa informátor Wikileaks

Mučili ma, a preto by som nemal byť súdený, tvrdí Bradley Manning. Americký vojak, ktorý odovzdal organizácii Wikileaks státisíce utajených dokumentov, vôbec po prvý raz rozprával o deviatich mesiacoch strávených vo väzení.

01.12.2012 09:22
Bradley Manning Foto: ,
Bradley Manning
debata (7)

Jeho výsluch má rozhodnúť, či sa Manningom bude zaoberať vojenský tribunál. V prípade uznania viny mu hrozí doživotie.

„Moje noci boli mojimi dňami a moje dni boli mojimi nocami,“ tvrdí Manning. „Zakrátko sa mi to všetko zlialo dokopy.“

Vojaka, ktorý ukradol a prepašoval tajné záznamy americkej armády a státisíce diplomatických depeší, zatkli a najskôr ho držali na vojenskej základni v Kuvajte. Manning tvrdí, že ho armáda uvrhla do cely s rozlohou 2,5 štvorcového metra, umiestnenej v stane.

„Myslel som si, že v tej klietke zomriem,“ spomína dvadsaťštyriročný vojak. „Presne to som videl – klietku pre zviera,“ hovorí s tým, že vojaci mu ani nepovedali, z čoho je obvinený. „Bol som stále sám. Cítil som sa stratený a bol som v strese, pretože som nevedel, čo sa deje,“ povedal.

Necelý mesiac od zatknutia sa Manning zrútil. Strážcovia v jeho cele našli slučku, hoci informátor Wikileaks si nespomína, že by si ju vyrobil sám. Od tej chvíle ho neprestajne kontrolovali. Aj po presune do americkej vojenskej väznice ho držali na samotke 23 hodín denne a každých pár minút ho kontrolovali. Z bezpečnostných dôvodov musel navyše spávať nahý a toaletný papier dostával len na požiadanie.

Chvíle si krátil tým, že sa hral sám so sebou na skrývačku pred zrkadlom. „Zrkadlo bolo najzábavnejšia vec v cele. Strávil som s ním veľa času. Z nepredstaviteľnej nudy,“ opísal, čo v cele robil, keďže z obáv o jeho život mu zakázali cvičiť.

Manningovi právnici sa teraz snažia dosiahnuť, aby vojaka zbavili obvinení, pretože ho armáda držala v neľudských podmienkach.

Súd už skôr rozhodol, že obvinený vojak sa môže uchádzať o dohodu o vine a treste. Výmenou za priznanie by mohol byť obvinený z menej závažných zločinov. Dostal by nižší trest, asi 16 rokov, a armáda by si ušetrila nákladný proces.

Wikileaks nikdy oficiálne nepriznala, že jej dokumenty odovzdal Manning. Obžaloba však údajne má dostatok dôkazov. Vyšetrovatelia v USA navyše dôkazy zbierajú aj proti zakladateľovi Wikileaks, Julianovi Assangeovi. Ten získal azyl v Ekvádore a skrýva sa na ambasáde juhoamerického štátu v Londýne. Bráni sa tak vydaniu do Švédska, kde ho chcú vypočuť v súvislosti s obžalovaním zo sexuálnych prečinov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter