Maďari nesmú chovať turula v zajatí

10.12.2012 20:00, aktualizované: 11.12.2012 08:00
turul
Bájny vták turul z brány Budínskeho hradu. A jeho skromná živá napodobenina, ktorú pre zákaz chovu rároha veľkého predvádzajú sokoliari na neďalekej Rybárskej bašte. Autor:

Maďarskí sokoliari spolu s milovníkmi národných tradícií sú sklamaní. S rárohom veľkým sa na lov tak skoro nevyberú. Zamietavé stanovisko vlády k žiadosti o povolenie chovu tohto ohrozeného dravca vyvolalo v Budapešti mediálny rozruch, akého by sa iný operenec sotva dočkal. Denník Népszabadság nevšedný záujem vysvetľuje tým, že rároh veľký nie je len taký hocijaký vták. "V politických kruhoch je známejší pod menom turul," pripomína ironicky.

Maďarsko práve zažíva obrodu kultu turula, akému sa naposledy tešil za vlády regenta Miklósa Horthyho. Mytologický vták, ktorý vo sne oplodnil princeznú Emešu a jej synovi Álmosovi ukázal cestu z ázijských stepí až na prah novej domoviny, odkiaľ už kočovné kmene do Karpatskej kotliny doviedol Álmosov syn Árpád, je oficiálnou propagandou znova oslavovaný ako symbol súdržnosti Maďarov.

Turulie sochy rastú po celej krajine ako huby po daždi. Jednu z nich, nazvanú Pamätník národnej spolupatričnosti, začiatkom jesene s veľkou pompou odhalil sám premiér Viktor Orbán. Pod vyše dvojmetrovým bronzovým vtákom týčiacim sa na desaťmetrovom stĺpe vtedy Orbán vzletne vyhlásil, že „turul je symbolom národnej totožnosti dnes žijúcich, zosnulých i budúcich Maďarov,“ pričom s týmto „národným predobrazom“ sa podľa neho „každý Maďar narodí rovnako ako so svojím jazykom a históriou“.

Predstavu o tom, ako tento predobraz má vyzerať, môžu Maďari získať len vďaka fantázii umelcov. Poľský publicista Krzysztof Varga vo svojej knižke Guláš z turula sa bájnemu vtákovi podľa jeho zvyčajných vyobrazení posmieva ako krížencovi orla s husou. Väčšina maďarských národovcov si však turula stotožňuje práve s rárohom veľkým, asi pol metra vysokým dravcom z čeľade sokolovitých, ktorý má rozpätie krídel takmer pol druha metra.

Na nešťastie sokoliarov rároh veľký figuruje v červenej knihe ohrozených druhov. Pred troma desaťročiami v Maďarsku takmer vyhynul a napriek obetavej ochranárskej práci potomkov bájneho turula dnes v krajine hniezdi len asi dvesto párov. Napriek tomu záujemcovia o chov rároha veľkého sa pokúsili využiť renesanciu turulománie a našli si aj mocného patróna. Ich žiadosť predniesol samotný podpredseda parlamentu za vládny Fidesz Sándor Lezsák. Podľa neho je čudné, že kým v mnohých krajinách sveta je sokoliarstvo s rárohmi dochovanými v zajatí povolené, v Maďarsku, kde by to bolo dôležité z hľadiska pestovania národných tradícií, nie.

Minister pre rozvoj vidieka Sándor Fazekas na interpeláciu z vlastných straníckych radov odpovedal s porovnateľným patriotickým zápalom. „Tento druh je pre každého vlastenca národným symbolom a jeho ochrana si preto zaslúži osobitnú pozornosť,“ citoval ministra portál týždenníka HVG. Fazekas vysvetlil, že keďže Maďarsko nie je schopné zaviesť registráciu rárohov podľa ich DNA, štát by nebol schopný kontrolovať, či sa na lov používajú v zajatí dochované jedince alebo vtáky vykradnuté z hniezda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku