Podľa prieskumu je na svete najviac kresťanov, až vyše dvoch miliárd

18.12.2012 08:00

Kresťania tvoria najpočetnejšiu náboženskú komunitu na svete. Za nimi nasledujú moslimovia, hinduisti a budhisti. Oznámila to vo Washingtone americká výskumná spoločnosť Pew Research Center. Podľa jej štúdie, ktorá vychádza z 2 500 prieskumov vo viac ako 230 krajinách sa na svete hlási ku kresťanstvu 2,2 miliardy ľudí.

Niektoré z náboženstiev podľa výskumu vyznáva 84 percent obyvateľov planéty. Kresťania tvoria 32 percent, moslimovia 23 percent (1,6 miliardy veriacich), hinduisti 15 percent (jedna miliarda), budhisti sedem percent (pol miliardy) a židia 0,2 percenta (14 miliónov veriacich). Približne 400 miliónov ľudí vyznáva niektoré z menších náboženstiev, najmä na americkom kontinente, v Číne a v Austrálii.

Ľudia bez vyznania tvoria 16 percent svetovej populácie, je ich 1,1 miliardy. Skutočnosť, že sa nehlásia k oficiálnym náboženstvám, podľa amerických vedcov neznamená, že v ich živote chýba duchovný rozmer a viera.

Dve tretiny moslimov žije v sústredených spoločenstvách v Indonézii, Indii a Pakistane. Kresťania sú rozptýlení, zhruba rovnaký počet ich žije v Európe, Latinskej Amerike a subsaharskej Afrike. Najväčšie kresťanské spoločenstvá sú v USA, Brazílii a Mexiku. Čo sa týka židov, 44 percent vyznávačov tohto náboženstva žije v USA, štyri percentá v Izraeli.

Priemerný vek moslimov je podľa štúdie 23 rokov a hinduistov 26 rokov. Obe skupiny sú pod celosvetovým vekovým priemerom, ktorý je 28 rokov. Všetky ostatné náboženské skupiny sú staršie, priemerný kresťan má 30 rokov, veriaci žid 36 rokov.

0 debata debata