Obžaloba považuje vraždu Macedóncov rukami Albáncov za terorizmus

21.12.2012 07:47

Brutálnu aprílovú vraždu piatich macedónskych rybárov blízkosti hlavného mesta Skopje, z ktorej je obvinených šesť Albáncov, macedónski prokurátori vyhodnotili ako teroristický čin.

Napísal to vo štvrtok macedónsky denník Utrinski vesnik. Obžaloba pred súdom obvinila útočníkov zo snahy „šíriť strach v spoločnosti“ a narušiť bezpečnosť štátu. Vražda Macedóncov zosilnila etnické napätie v multietnickej krajine a vyvolala množstvo protestov a násilností.

Útok bol vopred naplánovaný a strelci po obetiach pálili zo vzdialenosti poldruha metra. Súd návrhy obžaloby prijal a podľa agentúry AP albánskym obžalovaným hrozí desaťročný trest. Súd bude pokračovať v januári.

V dvojmiliónovom Macedónsku žije okrem väčšinového slovanského národa aj štvrtinová albánska menšina. Etnické napätie v krajine tlie od roku 2001, kedy Albánci so zbraňou v ruke bojovali za širšie práva a väčšie zastúpenie v miestnych i republikových inštitúciách.

Situáciu nakoniec upokojovali medzinárodní sprostredkovatelia a dohody všetkých strán zabezpečili Albáncom širšie práva. Obe komunity žijú prevažne oddelene a etnické napätie sa občas vyhrotí, ako tomu bolo aj v apríli, keď došlo k stretom s políciou. Tie si vyžiadali niekoľko zranených.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku