20,114 poslanciPS/SPOLU
15,723 poslanciSmer
12,072 poslanciĽSNS
9,692 poslanciKDH
9,622 poslanciSaS
5,251 poslanecOĽaNO
4,960 poslancovSMK
4,090 poslancovSNS

Na Silvestra v Grecku skáču do vody, v Bulharsku zaháňajú upírov

31.12.2012 15:00
Nový rok, rok draka
Novoročný ohňostroj v čínskom Pekingu. Autor: ,

Iný kraj, iný mrav. Platí to aj o oslavách príchodu Nového roka. Agentúra DPA zozbierala novoročné zvyky z niekoľkých krajín sveta.

EURÓPA:

Rakúsko: V tejto alpskej krajine je obľúbené liatie olova a darovanie talizmanov v podobe malých prasiatok či iných figúrok, ktoré sú často z čokolády alebo marcipánu. K silvestrovskej polnoci v Rakúsku patrí veľký ohňostroj takisto ako pohárik sektu. Odpočítavanie posledných sekúnd starého roka sprevádza z rádia aj televízie Straussov valčík Na krásnom modrom Dunaji, Rakúšania sa tak tradične do nového roka pretancujú.

Španielsko: Počas silvestrovskej polnoci prenáša televízia i rozhlas odbíjanie vežových hodín na madridskom námestí Puerta del Sol. Úderov zvonov je dvanásť, s každým úderom zjedia Španieli jednu bobuľku hrozna, čo im má v novom roku zaručiť šťastie. Obchody ponúkajú pripravené sady hrozna šťastia „uvas de la suerte“ s už odpočítanými bobuľkami.

Bulharsko: Na Nový rok vyháňajú Bulhari zlých duchov. Pri rituáli zvanom kukeri tancujú ľudia v strašidelných kostýmoch, aby zahnali upírov a zaistili si zdravie, šťastie a bohatú úrodu. Odev na túto príležitosť tvorí drevená maska naháňajúca strach a kožušinový kostým so zvučnými zvončekm.

Rumunsko: Rumuni na Nový rok dodržiavajú zvyky, ktoré majú priniesť šťastie. Deti sa často preháňajú po uliciach a námestiach s novonarodeným jahňaťom v náručí. Kto také jahňa pohladí, mal by podľa tradície zvanej vasilica mať v novom roku šťastie. Za pohladenie dostanú deti nejakú drobnosť.

Grécko: Delobuchy a veľké ohňostroje nie sú v Grécku počas Silvestra príliš rozšírené. Namiesto toho hrajú rodiny doma karty alebo iné hry. V krajine platí, že víťaz bude mať celý rok šťastie. Ani porazený však nepríde skrátka, čaká ho šťastie v láske. Zaujímavý zvyk čaká Grécko a Cyprus 6. januára, keď veriaci skokom do vody oslavujú Ježišovo pokrstenie Jánom Krstiteľom a Zjavenia Pána. Tento obyčaj má tiež zahnať démonov.

Česko: V Českej republike tečie na Silvestra prúdom šumivé víno a na sviatočnom stole nesmú chýbať ani majstrovsky obložené chlebíčky. O polnoci potom z televízie zaznie štátna hymna a centrum metropoly sa vďaka ohňostroju zmení na vriaci kotol. Profesionálna pyrotechnická show sa v Prahe koná 1. januára, na Vltave sa na ňu chodia pozerať tisícky ľudí.

ÁZIA:

Filipíny: Počas Silvestra deti i dospelí skáču do čo najvyššej výšky, čo má zaručiť dobrú úrodu. Blahobyt potom majú zabezpečiť otvorené dvere a okná, rozsvietené svetlá a mince na parapetoch a vo vreckách nohavíc aj búnd. Pre šťastie a zdravie patrí k slávnostnej silvestrovskej tabuli košík s dvanástimi kusmi okrúhleho ovocia. Na dvere ľudia vešajú hrozno, ktoré tu zostáva až do ďalšieho Silvestra. Z niekdajších čias španielskeho koloniálneho panstva sa tu zachovalo pojedanie dvanástich bobuliek hrozna.

AFRIKA:

JAR: Ľudia v Juhoafrickej republike vítajú prichádzajúci rok karnevalom. Vrcholom novoročného veselia je 2. január, keď Kapským mestom za zvuku bubnov prechádza pestrý sprievod. Udalosť si nenechá ujsť na 10-tisíc účastníkov vo fantastických kostýmoch, tanečné skupiny, kapely a chóry, v uliciach potom karnevalový raj sleduje vyše 100-tisíc ľudí.

AMERIKA:

USA: Na Nový rok sa plavci vrhnú do Sanfranciského zálivu, ktorého vody majú približne desať stupňov Celzia. Tí najrýchlejší preplávu dvojkilometrovú trasu z niekdajšej väznice Alcatraz do San Franciska za pol hodiny. Tejto tradície sa od roku 1967 zúčastňuje asi stovka ľudí z dvoch plaveckých klubov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
47,99
Elite ružové ruže srdiečka

Elite ružové ruže srdiečka

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk