Svet vítal Nový rok ohňostrojmi a koncertmi

Pre mňa znamená rok 2013 nechať všetko za sebou a začať od začiatku, vyhlásila Mara Trevinová počas osláv príchodu Nového roka na newyorskom námestí Times Square.

02.01.2013 08:41
novy rok Foto:
Na newyorskom námestí Times Square vypuklo nadšenie pri klesaní tradičnej svietiacej gule.
debata

Vyjadrila tak predsavzatie, ktoré si dávali mnohí z miliónov účastníkov vítajúcich rok s „nešťastnou“ trinástkou na konci. Žiaľ, oslavy sa nezaobišli ani bez tragédii. Najväčšia sa odohrala v Pobreží Slonoviny. Podľa AFP tam počas tlačenice davu sledujúceho novoročný ohňostroj ušliapali okolo 60 ľudí a približne 200 utrpelo zranenie. Podľa polície počet obetí nemusí byť konečný. Úmrtia hlásili aj z Thajska, Filipín, ale aj z Talianska a Francúzska.

Od ožarujúcej gule spúšťajúcej sa k zemi už viac ako sto rokov na newyorskom námestí Times Square cez impozantný ohňostroj v Londýne až po donedávna izolovanú Barmu, kde ľudia po prvý raz mohli spoločne na ulici privítať príchod Nového roku, vítal celý svet rok 2013 s nádejou na obnovu po roku plnom ekonomickej neistoty, násilia a prírodných katastrof.

Ako prví o 11. h nášho času oslávili v pondelok príchod roku 2013 obyvatelia Samoy a Liniových ostrovov ležiacich južne od Havaja. O hodinu neskôr vyvrcholil Silvester aj na Novom Zélande. Ako poslední zažili polnoc ľudia v utorok o 11. SEČ už na spomínanom Havaji, ostrovnom štáte USA.

Spoločným menovateľom tohtoročných osláv nového roku boli megakoncerty a ohňostroje. Napríklad v Európe sa na nich zúčastnili milióny ľudí. V Berlíne sa oslavovalo pri Brandenburskej bráne, kde okrem ohňovej šou mohli oslavujúci sledovať aj koncert za účasti až 260 umelcov vrátane speváka skupiny Pet Shop Boys Neila Tennanta. Organizátori sa dokonca pokúsili o svetový rekord, keď vyzvali prítomných, aby tisíce účastníkov párty hromadne tancovali v štýle Gangnam Style. Teda podľa svojrázneho videoklipu juhokórejského rapera PSY, ktorý videlo na internetovom serveri YouTube vyše miliardy ľudí.

V Paríži na slávnej triede Champs-Elysées bola atmosféra o poznanie skromnejšia. Príčinou boli už tradičné bezpečnostné opatrenia, ako je napríklad zákaz zábavnej pyrotechniky. Napriek tomu sa triedou niesli „výstrely“ otvárania tisícok fliaš neodmysliteľného šampanského. Aj keď je v Paríži odpaľovanie petárd prísne zakázané, tak to neplatí napríklad vo východných oblastiach krajiny. V Štrasburgu napríklad v utorok zomrel dvadsaťročný mládenec, ktorého v noci na včera ťažko poranila petarda.

Skromne sa oslavovalo podľa očakávania v Madride. Aj to je jedna z podôb ťažkej hospodárskej situácie v Španielsku. V Londýne sa zase zišlo asi 250-tisíc osôb, aby videli ohnivú šou, ktorej centrom bolo povestné Londýnske oko, najväčšie vyhliadkové koleso na svete. Na novoročný koncert do centra Ríma zase prišlo až 300-tisíc návštevníkov.

Pápež Benedikt XVI. privítal Nový rok v Bazilike Svätého Petra. Okrem iného pripomenul, že napriek smrti a nespravodlivosti prevažuje vo svete ľudská dobrota. Počas utorkovej bohoslužby vyjadril pápež zároveň nádej, že v roku 2013 prevládne mier napriek nerovnosti, terorizmu a „neriadenému kapitalizmu“, ktorý ovplyvňuje súčasný svet. Vo Viedni oslavy príchodu roku 2013 odštartovali už tradičnú plesovú sezónu.

Podľa Reuters sa búrlivo oslavovalo aj na slávnom newyorskom námestí Times Square. Počas novoročnej noci sa na ňom a v priľahlých uliciach zhromaždilo asi milión ľudí. Ako každý rok aj teraz sledovali, ako sa spúšťa veľká guľa pokrytá krištáľovými sklíčkami a ráta čas do začiatku roku 2013. Ide o tradíciu, ktorá trvá od roku 1907. Rovnako ako vo väčšine miest vo svete aj na Time Square boli prísne bezpečnostné opatrenia. Šéf newyorskej polície Raymond Kelly dokonca na margo množstva policajtov v uniformách aj v civile zamiešaných v dave vyhlásil, že námestie bolo „na Silvestra najbezpečnejším miestom na svete“.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba