V Líbyi sa začal proces s Kaddáfího synom Sajfom

V líbyjskom meste Zintán sa vo štvrtok začal dlho očakávaný proces so Sajfom al-Islámom, synom zabitého vodcu Muammara Kaddáfího. Informovali o tom médiá v Rakúsku, kde Sajf v minulosti študoval.

17.01.2013 16:19
Sajf Al Islám Foto:
Sajf Al Islám
debata (2)

Proces sa mal pritom pôvodne začať až vo februári, informoval denník Der Standard. Úrady v Líbyi čelia kritike zo strany Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý chce Sajfa takisto súdiť. Obhajcovia obvineného ako aj niektorí ľudskoprávni aktivisti súčasných líbyjských vládcov obviňujú, že Kaddáfího syna mučia, tí to však odmietajú.

Sajfa, považovaného prakticky za premiéra Kaddáfího vlády, zatkli v novembri 2011. V súčasnosti ho zadržiavajú v meste Zintán, asi 180 kilometrov juhozápadne od Tripolisu. Na neho, Kaddáfího ako aj bývalého šéfa tajnej služby Abdalláha as-Sanúsího vydal ICC zatykač pre podozrenie z páchania zločinov proti ľudskosti počas potláčania povstania proti ich režimu.

Po Sajfovom zatknutí však líbyjská Dočasná národná rada vyhlásila, že ho chce súdiť na líbyjskej pôde. Konflikt medzi ICC a Líbyou sa vlani vyhrotil po tom, ako líbyjské úrady zatkli pracovníčku medzinárodného súdu. Podozrievali ju totiž z toho, že sa Sajfovi snažila odovzdať tajné dokumenty. Austrálsku právničku neskôr prepustili na slobodu.

2 debata chyba