Auróra má byť do storočnice boľševickej revolúcie ako nová

Staručký ruský krížnik Auróra, ktorého výstrel v roku 1917 odštartoval ruskú boľševickú revolúciu, prejde rekonštrukciou a má byť znovu schopný plavby.

15.02.2013 11:00
auróra, rusko, krížnik, vlajka Foto:
Námorní kadeti spúšťajú vlajku na Auróre. Staručký ruský krížnik čaká rekonštrukcia.
debata (1)

Časom mu vraj vrátia aj historickú výzdobu a zbrane. Zatiaľ sa hovorí o tom, že Auróru dostane do starostlivosti opäť vojenské námorníctvo a bude z nej cvičná loď.

O oprave za 400 miliónov rubľov (asi 10 miliónov eur) rozhodlo ministerstvo obrany, informujú ruské médiá. Loď plánujú už koncom tohto leta odtiahnuť do dokov. Základná obnova plavebných a iných zariadení by mala byť hotová do leta 2014. Na Auróre potom budú približne tri roky pracovať reštaurátori, aby opravili jej historickú výbavu. „Podľa odhadov špecialistov druhý život obnoveného krížnika sa začne v roku 2017, rovných sto rokov po tom, čo sa svojím výstrelom zapísal do histórie,“ píše denník Izvestia.

V dokumente ministerstva obrany sa ráta s tým, že druhá fáza rekonštrukcie by štátnu pokladnicu vyšla až na 7 miliárd rubľov (vyše 170 miliónov eur). Krížnik sa vráti do flotily pod správu ministerstva obrany a je vraj pravdepodobné, že bude slúžiť ako cvičná loď.

Armáda Auróru spravovala až do roku 2010, keď ju ako historické plavidlo odovzdala námornému múzeu. Historický krížnik je jednou z najväčších atrakcií Petrohradu. Na jeho palube, kde od roku 1956 sídli múzeum, sa za vyše pol storočia vystriedalo viac ako 30 miliónov návštevníkov. Počas sovietskej éry bol krížnik ako komunistický symbol rozmaznávaný štátom, stranou, mestom i armádou. Poslednej dôkladnej rekonštrukcie sa dočkal v polovici osemdesiatych rokov, v predvečer 70. výročia boľševickej revolúcie.

Po rozpade Sovietskeho zväzu Auróra začala slúžiť aj na komerčné účely. Miliardár Michail Prochorov, jeden z najbohatších Rusov, si ju napríklad v lete 2009 prenajal na honosnú súkromnú oslavu. Pobúrenie komunistov vyvolali chýry, podľa ktorých sa na legendárnej lodi nakrúcal aj pornografický film. Verejnosť šokovala aj akcia mladých anarchistov, ktorým sa na Auróre podarilo vztýčiť pirátsku vlajku. Velenie vojenského námorníctva sa následne pod ťarchou škandálov rozhodlo zbaviť sa „bojovej lode číslo 1“.

Auróra sa tak oficiálne stala filiálkou vojensko-námorného múzea, ktorého vedenie sa zaviazalo, že legendárna loď, veteránka troch vojen a dvoch revolúcií, už nikdy viac nebude dejiskom nedôstojných zábav.

Vojenskú posádku nahradili zriadenci múzea, väčšinou veteráni vojenského námorníctva. Jediným aktívnym vojakom na palube zostal kapitán. Úloha čestnej stráže, ktorá na lodi vztyčuje ruskú vlajku, pripadla kadetom vojensko-námorného učilišťa. Vlani na jeseň ruské médiá špekulovali, že Auróra by mohla byť špeciálnou „prezidentskou loďou“, na ktorej by petrohradský rodák Vladimir Putin prijímal štátne návštevy.

Slepý výstrel z Auróry dal boľševikom pred vyše 95 rokmi signál na dobytie Zimného paláca. Bojová sláva krížnika sa tým však nezačala ani neskončila. V prvých rokoch dvadsiateho storočia krížnik prežil bitku pri Cušime medzi ruským a japonským námorníctvom. Ale ešte aj za druhej svetovej vojny sa loď aktívne zapojila do obrany Leningradu obkľúčeného nacistickým wehrmachtom.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba