Strelec z Newtownu chcel vraj zabiť viac ľudí ako Breivik

Strelec z amerického Newtownu, ktorý v decembri minulého roku spustil na škole streľbu a zabil dvadsať žiakov a šesť učiteliek, chcel vraj zabiť viac ľudí ako Nór Anders Breivik, ktorý postrieľal 77 ľudí. S odvolaním sa na nemenované zdroje o tom v pondelok informovala na svojej webovej stránke americká televízna stanica CBS News. Polícia v štáte Connecticut správu označila za špekuláciu.

19.02.2013 09:46
Jillian Sotová Foto:
Jeden zo smutne známych záberov po vyčíňaní Adama Lanzu. Jillian Sotová sa telefonicky dozvedá podrobnosti o smrti sestry Vicki, ktorá ako učiteľka sa stala jednou z obetí útoku strelca v základnej škole Sandy Hook v Newtowne.
debata (4)

CBS uviedla, že dvadsaťročný Adam Lanza, ktorý po masakre na základnej škole Sandy Hook v Newtowne otočil zbraň proti sebe, vnímal sám seba, že súperi s Breivikom, ktorý pri bombovom útoku a streľbe zabil 22. júla 2011 až 77 ľudí. Breivik sa potom vzdal polícii.

Televízia CBS s odvolaním sa na dvoch činiteľov, ktorí sú oboznámení s priebehom vyšetrovania newtownskej tragédie, uviedla, že Lanza sa na základnú školu zameral, pretože v nej videl „najľahší cieľ“ s „najväčšou hustotou ľudí“. Dôkazy pritom podľa týchto zdrojov ukazujú, že Lanzovo vražedné vyčíňanie zrejme ovplyvnili videohry s násilným obsahom a Lanza počas masakry situáciu z nejakej videohry v duchu pravdepodobne stvárňoval. Obete vraj pre mladíka predstavovali akési pomyselné „skóre“.

Podľa zdrojov CBS vyšetrovatelia našli dôkaz, že Lanza bol Breivikom posadnutý. V pivnici Lanzovho domu vraj našli aj množstvo videohier. Zdroje tvrdia, že Laza tam osamote strávil mnoho hodín a v miestnosti so zatemnenými oknami na počítači zlepšoval svoje strelecké schopnosti.

O tom, ako sa vyšetrovatelia dozvedeli o Lanzovom zámere súperiť s Breivikom, správa nehovorí. Úrady sa k motívom Lanzovho počínania zatiaľ nevyjadrili. Paul Vance z connecticutskej štátnej televízie však podľa CBS upozornil, že skúmanie motívov sa ešte neskončilo a akékoľvek vyjadrenia o zámeroch strelca sú len čisté špekulácie.

Breivika za masakru, pri ktorej zahynulo 77 ľudí, odsúdili na maximálny trest 21 rokov väzenia. Trest sa mu však môže predlžovať.

4 debata chyba