V Rakúsku sa pacientka nakazila vírusom HIV pri krvnej transfúzii

V Rakúsku sa pri krvnej transfúzii nakazila pacientka vírusom HIV. Prípad sa stal na jednej z viedenských kliník. Oznámil to vo štvrtok na tlačovej konferencii Rakúsky červený kríž (ORK), ktorý infikovanú krv sprostredkoval.

28.02.2013 12:59 , aktualizované: 16:41
doping, injekcia, tabletka, činka Foto:
Ilustračné foto.
debata (11)

Vírus HIV spôsobuje stratu imunity človeka a vedie k prepuknutiu choroby AIDS. O pacientke ani darcovi neboli zverejnené žiadne podrobnosti. Ďalšie šírenie choroby Červený kríž vylúčil, pretože bola kontaminovaná len jedna krvná konzerva.

„Sme hlboko zasiahnutí tým, že sa toto stalo,“ citoval portál kurier.at generálneho tajomníka ORK Wernera Kerschbauma. Infikovanie laboratórium potvrdilo v stredu, povedala agentúre APA hovorkyňa ORK Monika Primenzová.

Žena už užíva antiretrovirotiká a v súčasnosti netrpí žiadnymi problémami, ktoré s vírusom HIV súvisia. Lekári predpokladajú, že má „dobré zdravotné vyhliadky“.

Podľa Kerschbauma bolo za posledných 15 rokov v celom Rakúsku poskytnutých približne šesť miliónov krvných konzerv, ktoré zachránili desaťtisíce ľudských životov, žiadny podobný prípad prenosu vírusu ale zaznamenaný nebol.

Pacientka sa podľa všetkého nakazila v rámci takzvaného diagnostického okna, keď nie je možné HIV používanými testami zistiť. Darca sa zrejme nakazil krátko predtým, než krv poskytol. V takom prípade nie je možné vírus odhaliť. Riziko takéhoto scenára je podľa ORK jeden k 2,5 miliónu.

ORK na svojom webe uvádza, že od darcov prijíma krv výhradne zadarmo, hoci niektoré spoločnosti za odbery ponúkajú finančnú odmenu. Červený kríž svoj postup zdôvodňuje etickými hodnotami, solidaritou a práve aj bezpečnosťou, pretože toto opatrenie má vylúčiť z darcovského systému rizikové skupiny obyvateľov. Rakúsky Červený kríž tiež uvádza, že darcom nákaza vírusom HIV nehrozí, lebo zdravotníci na odbery používajú jednorazové sterilné vybavenie.

Zodpovednosť kliniky, ktorá krv použila, je podľa niektorých právnikov s odkazom na lege artis vylúčená. Lege artis, teda podľa pravidiel lekárskeho umenia, znamená, že pacient dostáva zdravotnícku starostlivosť v súlade so súčasnými poznatkami medicíny. Otázkou preto tiež zostáva prípadné odškodnenie. Kurier.at však upozorňuje na skutočnosť, že jednotlivé spolkové krajiny majú vyčlenené fondy na vyplácanie bolestného.

Na zistenie infekcie je základom test ELISA, pri ktorom odborníci zisťujú, či sa v krvi tvoria protilátky proti vírusu. Počas spomínaného diagnostického okna, ktoré môže trvať až štyri týždne, vírus v organizme už síce je, ale ešte sa nezačali vytvárať protilátky v zistiteľných množstvách, uvádza portál wikiskripta.eu, ktorý združuje lekárske výučbové materiály. Falošný výsledok testu môže byť aj v prípade obličkového zlyhania, hemodialýzy, viacpočetného tehotenstva či pečeňových ochorení.

ORK používa aj PCR test, v rámci ktorého odborníci nehľadajú protilátky, ale vírus samotný. To podľa Kerschbauma výrazne znižuje dobu trvania diagnostického okna. Dodal, že u HIV to je asia deväť dní od nákazy.

Vo viac než osemmiliónovom Rakúsku pravidelne daruje krv 3,4 percenta obyvateľov. Odobratý materiál potom prechádza sériou 15 testov. Produkty s červenými krvinkami sa skladujú najdlhšie 42 dní, koncentrát s krvnými doštičkami je použiteľný len päť dní. Podľa tlačovej agentúry APA v Rakúsku potrebujú jednu krvnú konzervu každú minútu. V tejto alpskej republike žije podľa odhadov ministerstva zdravotníctva až 10-tisíc osôb nakazených HIV, niektoré organizácie ich počet odhadujú ešte o päťtisíc viac.

11 debata chyba