Smädná Georgia chce prekresliť mapu USA

Z mnohých jedno, znie oficiálne motto Spojených štátov, no mnohým je to spojenie jedno. Americká Georgia sa vyhráža susednému štátu Tennessee, že anektuje časť jeho územia.

29.03.2013 10:00
debata (2)

Príčinou sporu, ktorý by sa skôr hodil do čias pred niekoľkými storočiami, je prístup k vode. Južanskému štátu sa nepozdáva, že ho údajná chyba kartografa pred dvesto rokmi odrezala od veľkého vodného toku.

„Rieku Tennessee napájajú riečky a potoky z Georgie,“ tvrdí šéf georgijského štátneho senátu David Shafer. „Faktom je, že viac ako šesť percent vody v rieke Tennessee pochádza z Georgie. No štát Tennessee zneužíva zle zakreslené hraničné línie na to, aby nám zablokoval prístup k tejto dôležitej vodnej ceste,“ povedal v oficiálnom vyhlásení.

Georgijskí senátori svoje vyhrážky opierajú o údajne zbabrané vytýčenie hranice z roku 1818. Línia medzi oboma štátmi mala pôvodne prechádzať po 35. rovnobežke, dôvodia. Vtedajší zememerači sa však vraj pomýlili a rovnobežku, a teda aj hranicu, zakreslili o niekoľko sto metrov južnejšie.

Pre Georgiu to má nedozerné následky. Jej severná hranica je síce čo by kameňom dohodil od jazera Nickajack na rieke Tennessee, no na dôležitú zásobáreň vody nemá žiadny nárok – a Tennessee sa deliť nechce. Georgia pritom trpí veľkými suchami a jej hlavné mesto Atlanta, ktoré má aj s okolím päť miliónov obyvateľov, vodný zdroj súrne potrebuje. Stále sa rozrastajúce mesto totiž neleží na žiadnej veľkej rieke a blízke vodné nádrže sú čoraz menej dostačujúce.

Dolná komora georgijského parlamentu už veľkou väčšinou schválila, že štát si má od severného suseda vymáhať kus zeme, ktorý mu zabezpečí prístup k jazeru. Podobné uznesenie prijal aj štátny senát s tým, že ak Tennessee nepristúpi na dohodu, Georgia si bude nárokovať celé územie južne od 35. rovnobežky. To by znamenalo, že z približne 30-tisíc Tennessanov by sa stali Georgiania. Aby sa v rámci USA mohli meniť hranice, musia zmeny schváliť legislatívy dotknutých štátov i federálny Kongres. Tennessee však už svojmu južnému susedovi odkázalo, že na územie môže zabudnúť. Rivalitu medzi oboma štátmi dokazuje i trucpodnik spred piatich rokov, keď starosta tennesskej metropoly Chattanooga poslal do georgijskej Atlanty posmešne cisternu s vodou.

„Vyhrážajú sa nám súdom, tak pôjdeme na súd,“ nedá sa ani teraz šéf väčšinovej strany v dolnej komore tennesského parlamentu Gerald McCormick. „Ale neschválime zákon, ktorý by im dal vodu.“ Tennessee má v spore s Georgiou eso v rukáve. Po prúde rieky Tennessee leží štát Alabama, ktorý tiež trpí veľkými suchami a nebude sa chcieť o vodu deliť s ďalším štátom.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba