"Dúfam, že sa budeme stretávať pri ďalších príležitostiach, najmä vo formáte visegrádskej štvorky. Úprimne si prajem to, čo sa mi ako premiérovi nepodarilo, rozšíriť V4 o jednu krajinu. A tou je Slovinsko,“ uviedla česká hlava štátu na tlačovej konferencii so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom. "Teraz, keď som prezidentom, sa mi to možno v spolupráci s ďalšími členskými štátmi podarí. A možno nie.“
Experti o účelnosti a zmysle návrhu pochybujú. "Myšlienka rozšíriť visegrádsku štvorku o ďalšieho člena nie je nová, objavuje sa viac-menej v pravidelných intervaloch, napríklad aj o Slovinsko. Doteraz však ani jeden pokus nebol úspešný, pričom dôvody sú celkom jasné: Značka V4 je pomerne dobre známa aj na celoeurópskej úrovni, každý ju identifikuje ako združenie štyroch konkrétnych stredoeurópskych štátov,“ uviedol Róbert Ondrejcsák, šéf Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.
"Navyše, aj keby sa raz našiel konsenzus vnútri V4 o rozšírení, bolo by veľmi ťažké určiť hranicu, kam až sa rozširovať. V našom regióne sme už zažili niekoľkokrát takpovediac infláciu členov v prípade ďalších regionálnych organizácií, čo nakoniec viedlo k postupnej strate ich akcieschopnosti a dôležitosti. V záujme toho, aby sa touto cestou nevydala aj V4, nepovažujem pričlenenie Slovinska alebo ktoréhokoľvek ďalšieho štátu za dobrý nápad,“ uviedol Ondrejcsák.
"Sila V4 je v tom, že v súčasnom formáte vydržala všetky pokusy, či už poľské, české, alebo maďarské, o jej rozšírenie,“ tvrdí aj analytik Central European Policy Institute Slovenskej atlantickej komisie Milan Nič. "Myslím, že prezident Zeman sa potrebuje aj trocha rozhliadnuť a zistiť, že takto od pásu sa nestrieľa. Okrem toho Slovinsko nie je práve najatraktívnejšia krajina pre rozširovanie V4. Momentálne je to najohrozenejšia krajina eurozóny, je najväčšia pravdepodobnosť, že bude žiadať o pôžičku,“ povedal Nič.
Prezident Zeman sa však myšlienky visegrádskej päťky nemieni vzdať. "Poznáte to krásne príslovie: Ak neuspeješ, skús to znovu,“ povedal.