Thatcherová nechcela okázalý pohreb pre plytvanie peniazmi

Pohreb bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej bude v stredu 17. apríla. Oznámil to v Londýne úrad premiéra. Thatcherová, ktorá zomrela v utorok v 87 rokoch, varovala podľa denníka Daily Mirror pred okázalosťami na svojom pohrebe.

09.04.2013 10:42 , aktualizované: 14:15
Margaret Thatcherová. Foto:
Margaret Thatcherová.
debata (10)

„Neplytvajte peniazmi za leteckú prehliadku na mojom pohrebe,“ bola jedna z jej viet podľa hovorcu rodiny Thatcherovej Tima Bella. Avšak štát podľa denníka Daily Mirror na pietnu ceremóniu vynaloží až osem miliónov libier.

Tiež nepovažovala za vhodné, aby jej rakva bola oficiálne vystavovaná, čo sa britská vláda rozhodla rešpektovať.

Deň pred pohrebom, ktorý sa má konať v budúcom týždni, bude rakva so zosnulou odvezená do kaplnky Panny Márie v londýnskom parlamente, kde bude uložená cez noc. V deň pohrebu nebude v centre mesta premávať doprava a pohrebné auto odvezie rakvu do kaplnky britského kráľovského letectva vo Westminsteri. Odtiaľ ju na delostreleckej lafete odvezú do katedrály svätého Pavla.

Podľa priania Thatcherovej by mali pri jej rakve tvoriť čestnú stráž okrem iného vojnoví veteráni v červených kabátikoch. A jej rodina si vyžiadala, že sa k ostatkom nemajú prikladať žiadne kvety, ale peniaze, ktoré by boli na tento účel vynaložené, majú byť venované charite.

Kremácia sa má uskutočniť v rodinnom súkromí v Mortlake v juhozápadnom Londýne. Popol by mal byť uložený vedľa urny manžela expremiérky Denisa na cintoríne Kráľovskej nemocnice v Chelsea.

V utorok v skorých ranných hodinách bolo telo Thatcherovej odvezené z hotela Ritz, kde pod lekárskym dohľadom trávila posledné mesiace svojho života. Pozostatky boli prevezené na neznáme miesto, kde zostanú počas príprav na pohreb.

Podľa denníka The Telegraph sa dostane Thatcherovej oficiálnych a vojenských pôct ako v prípade pohrebu kráľovnej matky Alžbety v roku 2002 alebo populárnej lady Diany v roku 1997. Pôjde podľa Daily Mirror však o najväčší obrad od pohrebu premiéra z druhej svetovej vojny Winstona Churchilla, ktorý zomrel v roku 1965, aj keď bude údajne o stupeň menej honosný. Rovnako ako Churchillovi sa ale aj Thatcherovej dostane tej cti, že na pohrebe bude prítomný kráľovský pár.

Thatcherová aj po smrti britskú spoločnosť značne rozdeľuje

V Bristole na juhozápade Anglicka vypukli v pondelok po správach o smrti expremiérky Margaret Thatcherovej bujaré pouličné oslavy. Neskôr však prerástli do násilností medzi ich účastníkmi a privolanými policajtmi. Šesť mužov zákona pritom utrpelo zranenia, z nich jeden vážne.

Zásahové policajné zložky sa snažili rozohnať asi 200 Bristolčanov, ktorí sa tešili zo Thatcherovej smrti. Na výzvy však nereagovali a policajtov začali ohadzovať fľašami a konzervami. Jedného z výtržníkov zatkli. Policajt, ktorý utrpel vážnejšie zranenia, je v nemocnici, nie je však v ohrození života. Podobné oslavy vypukli aj v škótskom Glasgowe a londýnskej štvrti Brixton.

Zatiaľ čo ekonómovia oceňujú jej rozsiahle reformy, ktoré Britániu hospodársky pozdvihli, niektorí opatrenia prijaté počas jej 11-ročnej vlády označujú za antisociálne. Na Thatcherovú v zlom spomínajú napríklad aj účastníci baníckych štrajkov, ktoré Britániu zachvátili v rokoch 1984 až 1985. Expremiérka však vtedy odborárom neustúpila, čo malo za následok pokles jej popularity.

10 debata chyba