Konferencia Globsec z Bratislavy osloví svet

Jeho rady počúval americký prezident Jimmy Carter a stále rezonujú medzi svetovými lídrami. Do Bratislavy príde na každoročnú konferenciu Globsec Slovenskej atlantickej komisie Zbigniew Brzezinski.

18.04.2013 09:03
Zbigniew Brzezinski Foto: ,
Zbigniew Brzezinski prednesie na konferencii Globsec kľúčový prejav.
debata (10)

Bol Carterovým poradcom pre národnú bezpečnosť a je autorom viacerých kníh, ktoré sa venujú strategickým otázkam bezpečnosti a zahraničnej politiky.

"Spolupracuj najviac, ako sa len dá, so spojencami, lebo pre globálnu bezpečnosť a stabilitu je potrebná spoločná zodpovednosť,“ povedal Brzezinski v januári 2009 pre Pravdu a tieto jeho slová boli radou pre prezidenta Baracka Obamu, ktorý práve nastupoval do úradu. Tentoraz priamo osloví strednú Európu. Na Globsecu dnes prednesie kľúčovú reč konferencie. "Brzezinski je vplyvná osobnosť, s ktorou sa radia politici v USA, ale aj v Európe. Je to mimoriadny stratég. Brzezinski do veľkej miery ovplyvnil to, ako dnes vyzerá stredná Európa a má tu svoje korene. Má k nám blízko,“ povedal pre Pravdu Róbert Vass, jeden zo zakladateľov Globsecu a generálny tajomník Slovenskej atlantickej komisie. "Práve v čase, keď nás príliš zamestnávajú dennodenné záležitosti ekonomického charakteru, tak si neviem predstaviť lepšieho človeka ako Zbigniew Brzezinski, ktorý by nás vedel inšpirovať k strategickejšej vízii o tom, čo chceme o päť či desať rokov dosiahnuť. Je veľmi dôležité, aby sme vedeli povedať, ako si predstavujeme Európu a transatlantické partnerstvo v ére, keď škrtáme obranné rozpočty a transatlantická linka je oslabená. Pokiaľ neprídeme s veľkou, novou iniciatívou, tak líderstvo vo svete preberie niekto iný,“ tvrdí Vass.

"Globsec privádza svet na Slovensko. Do Bratislavy prídu naozaj veľké mená. Slovensko bude mať šancu vypočuť si, ako diskutujú o skutočne dôležitých problémoch,“ povedal pre Pravdu Edward Lucas, známy novinár z týždenníka Economist a autor niekoľkých kníh. "Brzezinski mimoriadnym spôsobom chápe dejiny. Je vždy zaujímavého ho počúvať. Vždy chcem vedieť, čo povie,“ vyhlásil Lucas.

Je to už ôsmy ročník Globsecu. "Máme najväčší počet zahraničných účastníkov, je ich viac ako 700, z viac ako 60 krajín. Každým rokom rastieme. Po prvý raz prídu do Bratislavy všetci ministri zahraničných vecí visegrádskej štvorky. Je to výrazná zmena v regióne. Poľsko predsedá V4 a Varšava viac investuje do spolupráce,“ pripomína Vass. "Nad Globsecom prijal spoluzáštitu poľský šéf diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava teda uznáva Globsec, ktorý najväčšou a najprestížnejšou konferenciou tohto druhu v regióne, ako platformu, kde môže artikulovať záujmy strednej Európy,“ tvrdí Vass.

"Podľa mňa visegrádska štvorka môže fungovať len vtedy, ak to chce Poľsko. Problémom určite nie sú Slovensko a Česko. Ide skôr o to, akú úlohu si pre V4 predstavuje Poľsko a či je Maďarsko ochotné počúvať iných,“ pripomína Lucas. "Pre niekoľkými rokmi som na Globsecu počul, že visegrádska štvorka je len dekorácia. Teraz si Poľsko viac uvedomuje potrebu regionálnej spolupráce,“ hovorí britský novinár.

"V minulosti sme často hovorili, že sa prijímajú rozhodnutia o nás bez nás. V Bruseli, Berlíne či vo Washingtone. Globsec chce diskusiu o tom, ako bude vyzerať Európa či transatlantické vzťahy priniesť k nám. Napríklad euroval vznikal aj na pôde bruselských mimovládnych organizácií ako Bruegel a ďalšie. To sú naši partneri v rôznych projektoch. To, že sem príde 700 hostí z celého sveta, je znamenie, že chcú počúvať strednú Európu A svedčí to aj tom, že Slovensko dokáže hrať vyššiu ligu na poli diplomacie a zahraničnej politiky,“ verí Vass.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba