V Británii ľudia na viacerých miestach oslavovali po oznámení, že Margaret Thatcherová zomrela. Ako by na to reagovala?
Áno, niektorí Briti proti nej protestujú, vyšli do ulíc, takpovediac tancujú na jej hrobe. Pomerne dosť veľa ľudí tvrdí, že by ju to celkom pobavilo. Ja si myslím, že by sa jej to predsa až tak veľmi nepáčilo. Oslavy Thatcherovej smrti sú dosť nechutné. Na druhej strane však musím povedať, že expremiérka vždy mala rada dobrú diskusiu. Páčilo sa jej, keď s ňou ľudia nesúhlasili. Nebola spokojná s tými, čo jej len pritakali. Thatcherová zostáva kontroverznou osobnosťou. Ľudia sa hádajú o to, čo je jej odkazom. A predpokladám, že to tak bude aj v nasledujúcich desaťročiach. Viete čo? Možno by sa jej tie oslavy predsa páčili.
Aj pieseň Bosorka je mŕtva z filmu Čarodejník z krajiny Oz je zrazu v Británii veľmi populárna. Odkazuje na Thatcherovú.
Bosorka je mŕtva? To už nie som si istý, či by bola veľmi spokojná. Je to však forma odporu. Lenže dá sa na to dívať aj tak, že je to v skutočnosti kompliment. Thatcherová bola dominantnou postavou a ľudia o ňu prejavujú záujem.
Znepokojovalo Thatcherovú, že je terčom takých rozdielnych pohľadov?
Nemôžem úplne hovoriť za ňu, ale nepovedal by som, že sa tým nejako mimoriadne zaoberala. Podľa mňa si uvedomovala, že to, čo robí ako politička, bude veľmi kontroverzné. Pravdepodobne chápala, že jej kroky povedú k deleniu spoločnosti. Skutočne to tak bolo, zasiahli celú krajinu. Získala preto priateľov, ale narobila si aj kopu nepriateľov.
Je však správne riadiť krajinu spôsobom, že sa nezaoberám svojimi kritikmi? Bez snahy nájsť širší verejný konsenzus?
Thatcherová raz povedala, že verí v konsenzus. Ale len vtedy, ak je v súlade s jej presvedčením. Vtedy to vyzeralo, ako žart, ale ona bola vážna. V 70. rokoch minulého storočia Thatcherová verila, že krajina je v stave úpadku. Chcela zmeniť konsenzuálny pohľad na hospodársku, sociálnu, priemyselnú politiku, postavenie odborov. Dnes však žijeme v politickom svete nového konsenzu. Toho, ktorý vytvorila ona.
Čo je to Thatcherovej konsenzus? Máte na mysli to, že aj labouristi prevzali časť Thatcherovej agendy? Inšpirujú sa politici jej štýlom?
Určite. Stačí sa pozrieť do parlamentu. Viacerí konzervatívni poslanci hovorili počas špeciálneho zasadnutia, že Thatcherová bola dôvodom, pre ktorý vstúpili do politiky. Inšpiroval ich jej štýl i názory. Určite je modelom skôr pre konzervatívcov. Ale niektoré ženy političky vyhlásili, že aj ich Thatcherová inšpirovala. Nie tým, že by mali rovnaké politické názory, ale preto, že to dokázala. Presadila sa v mužskom svete. Thatcherová inšpirovala i labouristického lídra Tonyho Blaira, do menšej miery Gordona Browna. Nedá sa povedať, že s ňou vo všetkom súhlasili, ale bezpochyby ovplyvnila projekt takzvaných nových labouristov.
Spomenuli ste, že inšpirovala ženy političky. Robila to vedome?
Prelomila istú bariéru. O tom niet pochybností. Bola už jedinou ministerkou vo vláde Edwarda Heatha. Na druhej strane ona sama si nevyberala do kabinetu ženy. Vždy si však urobila čas na to, aby si pohovorila s poslankyňami. Bola teda inšpiráciou pre generáciu političiek. Nevyťahovala však do funkcií ženy len preto, že boli ženami. Do istej miery takýto postoj odmietala.
Hovorí sa, že za každým úspešným mužom je žena. Ak tieto úlohy vymeníme, ako to bolo v prípade Thatcherovej a jej manžela Denisa Thatchera? Expremiérka raz napísala, že by nemohla byť predsedníčkou vlády bez manžela po boku.
Nepreceňoval by som jeho vplyv. Najmä nie ten priamy politický. Neznamená to však, že jej neradil. Keď musela Thatcherová v roku 1990 rezignovať, manžel jej povedal, že je to politický koniec. A ona sa toho držala. Thatcher sa ako podnikateľ vypracoval na milionára. Jeho manželke to určite pomohlo v politickej kariére.
Zaslúži si Thatcherová štátny pohreb?
Prísne povedané to nie je štátny pohreb. Bude to ceremoniál s vojenskými poctami. Podľa mňa je to pre Thatcherovú zodpovedajúca pocta. V úrade vydržala tak dlho, ako to sto rokov pred ňou nikto nedokázal. Jej vplyv na Britániu je oveľa väčší ako pri mnohých iných premiéroch. Myslím, si že si takýto pohreb zaslúži. Ale, samozrejme, bude to opäť zdrojom hádok.
Na ceremoniáli sa zúčastní aj kráľovná Alžbeta II., hoci od smrti Winstona Churchilla nebola na pohrebe predsedu vlády.
Kráľovná už v minulosti porušila konvencie, keď sa zúčastnila na iných pohreboch. Vnímam jej prítomnosť ako podporu rodiny Thatcherovej.
Aké mali predsedníčka vlády a kráľovná vzťahy?
Vždy sa veľa hovorí o vzťahoch panovníčky a premiérov. Ale v skutočnosti o nich veľa nevieme. Prečítame si o tom až v memoároch. Hovorí sa, že Thatcherová a Alžbeta II. mali skôr chladné vzťahy. Neviem to povedať s istotou, ale ja si skôr myslím opak.
Americký prezident Barack Obama nazval Thatcherovú šampiónom slobody. Urobila slobodnejšou Britániu?
Určite to závisí od toho, ako definujete slobodu. Thatcherová sa snažila podporiť väčší zmysel pre individuálnu slobodu a individuálnu zodpovednosť. To do istej miery menilo spoločnosť. Ak ste však boli počas Thatcherovej vlády baníkom v Yorkshire alebo Derbyshire, určite by ste povedali, že ste menej slobodný. Vaše komunity sa rozpadli a čelili obrovským problémom. Je to pravda. Británia bola prosperujúcejšou krajinou, keď Thatcherová opúšťala úrad, ako keď doň nastupovala. Faktom však je, že nie pre každého.