Leninova úloha bola pozitívna, myslí si väčšina Rusov

Väčšina Rusov sa domnieva, že líder boľševickej revolúcie Vladimír Iľjič Lenin zohral v dejinách krajiny pozitívnu úlohu.

23.04.2013 14:11
Lenin Foto: ,
Portrét Vladimíra Iľjiča Lenina.
debata

Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnili v pondelok. Takmer 60 percent z 1500 respondentov z celého Ruska sa vyjadrilo kladne na adresu vodcu revolúcie, ktorý sa občianskym menom volal Vladimir Iľjič Uľjanov. Opačný názor vyslovilo 20 percent opýtaných, ktorí označili jeho úlohu za negatívnu.

Podľa viac ako polovice respondentov bol Lenin „dobrým človekom“, kým opačný názor má iba každý desiaty Rus. V minuloročnom prieskume bolo pozitívne nazeranie na Lenina ešte o niečo vyššie, píše portál ruskej spravodajskej agentúre RIA Novosti.

Lenin sa považuje za zakladateľa Sovietskeho zväzu. Stál na čele boľševickej revolúcie z roku 1917 v cárskom Rusku, ktoré o rok neskôr podpísalo mier s Nemeckým cisárstvom a vystúpilo z prebiehajúcej prvej svetovej vojny.

Lenin má na svedomí aj masové vyvražďovanie obyvateľstva, násilnú kolektivizáciu, prenasledovanie duchovných. Na čele ZSSR pôsobil do svojej smrti v roku 1924. Lenin je zabalzamovaný a dodnes jeho telo vystavujú v mauzóleu na moskovskom Červenom námestí.

debata chyba