Breivik si chcel založiť fašistický spolok

Nórsky pravicový extrémista Anders Behring Breivik, ktorého útoky si v roku 2011 vyžiadali životy 77 ľudí, sa pokúsil založiť vlastný fašistický spolok, príslušný registračný úrad však jeho žiadosť zamietol.

11.05.2013 18:13
breivik, norsko, extremista Foto:
Anders Breivik
debata (2)

Denníku Aftenposten to v piatok potvrdila hovorkyňa úradu, podľa ktorej Breivik nesplnil zákonné požiadavky, keďže o zaregistrovanie „združenia“ požiadal ako jediná osoba a nepriložil potrebné stanovy. Breivikovo združenie malo niesť názov Nórska fašistická strana a škandinávska liga, hoci na založenie skutočnej politickej strany s nárokom na príspevky od štátu by musel získať 5 000 podpisov. Právny zástupca extrémistu Tord Jordet sa vyjadril, že jeho klient má v úmysle podať žiadosť znova.

Breivika v auguste minulého roka odsúdili na maximálny, 21-ročný trest s možnosťou opakovaného predlžovania o päť rokov, kým bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť. Rodáka z Osla uznali za príčetného, trestne stíhateľného a preto vinného z terorizmu a úkladných vrážd. Breivik, ktorý v súvislosti so svojimi činmi neprejavil ani náznak ľútosti, si trest za svoje vyčíňanie v centre Osla a na ostrove Utöya z 22. júla 2011 odpykáva vo väznici neďaleko Osla.

2 debata chyba