V Chorvátsku hrozí za nezaplatenie pokuty väzenie

14.06.2013 12:30
Chorvátsko, More, Trogir
Trogirská riviéra Autor:

Za nezaplatenie pokuty hrozí v Chorvátsku väzenie. Od 1. júna totiž platí v krajine novela Priestupkového zákona, ktorá sprísňuje postihy pre nedisciplinovaných vodičov. Upozorňuje na to slovenská polícia.

Podľa nových pravidiel, ak priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku, za priestupok nezaplatí pokutu v určenej lehote, peňažný trest sa okamžite zamieňa trestom odňatia slobody. Priestupkový súd môže vinníka oslobodiť od trestu vtedy, keď ho napríklad následky priestupku ovplyvňujú tak, že jeho potrestanie je zbytočné. Alebo v prípade, keď odstránil alebo znížil následky priestupku, nahradil spôsobenú škodu, alebo keď sa zmieril s poškodeným a nahradil mu spôsobenú škodu.

Chorváti tiež umožnili počas riešenia priestupku brániť sa vo svojom jazyku. „Cudzinec, ktorého zadržali pre podozrenie, že spáchal priestupok, môže od začiatku až do konca prejednávania priestupku podávať súdu všetky návrhy na svoju obranu vo svojom jazyku,“ priblížila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. „Má právo nazerať do spisu a oboznámiť sa s dôkazmi proti nemu. Počas celého konania pritom môže používať svoj jazyk alebo využívať tlmočníka,“ dodáva.

Chorvátska novela tiež dovoľuje zaplatiť len časť pokuty, ak sa tak stane v lehote. Ak totiž priestupca zaplatí v určenej lehote dve tretiny peňažného trestu, hľadí sa na neho, akoby zaplatil celý. Pokuta sa dá zaplatiť aj hneď na mieste v polovičnej výške pod podmienkou, že jej výška nepresahuje dvetisíc kún. „To znamená, že priestupca môže na mieste zaplatiť iba polovicu z uloženej pokuty,“ uvádza Baloghová.

Pri havárii si treba od chorvátskych policajtov vypýtať záznam o dopravnej nehode, bez ktorého sa nesmie prekročiť hranica a potrebuje ho aj poisťovňa na Slovensku. „Záznam o dopravnej nehode (Zapisnik o očevidu) nedostanete na mieste nehody, ale vám ho vydajú na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo, a to za správny poplatok 20 kún do dvoch až troch dní,“ informuje Baloghová.

Aj tohtoročnú letnú sezónu budú na Jadrane k dispozícii slovenským turistom naši policajti. Ich telefónne čísla sa nemenia, dostupní budú od 1. júla do 31. augusta na číslach +385 99 7201 001 a +385 99 7201 002.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku