Úrady zároveň požiadali Hongkong, kde sa muž v súčasnosti ukrýva, o jeho zadržanie za účelom jeho vydania. Prezradený projekt, zameraný na boj proti terorizmu, sleduje internetovú a telefonickú komunikáciu medzi USA a zvyškom sveta.
Prokuratúra obvinila Snowdena aj z krádeží štátnych dokumentov a neoprávnenej manipulácie s nimi. Obvinenie podali vo Virginii, kde sídli bývalý Snowdenov zamestnávateľ, firma Booz Allen Hamilton. Tá pracuje na bezpečnostných zákazkách amerických úradov.
Spojené štáty majú s Hongkongom dohodu o vydávaní podozrivých osôb, ale Čína, ktorá má správu nad bývalou britskou kolóniou, má v tomto ohľade právo veta.
Bývalý technik Snowden priznal, že odovzdal médiám informácie o programe, v rámci ktorého americká Národná agentúra pre bezpečnosť (NSA) a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zbierajú dáta o telefonickej a internetovej komunikácii súkromných osôb.
Snowden tvrdí, že jeho jediným motívom bolo poukázať na to, čo americká vláda koná v mene verejnosti a proti nej. Nechcel svoju identitu tajiť, pretože vraj neurobil nič zlé.
V piatok sa začalo špekulovať, že by Snowden mohol s pomocou podnikateľa spätého s kontroverzným serverom WikiLeaks utiecť na Island, ak by mu tamojšia vláda udelila azyl. Nie je však pravdepodobné, že by si Island chcel narušiť vzťahy so Spojenými štátmi.