Na moskovskom letisku v pondelok kvôli Snowdenovi panovala značná nervozita. Letisková služba odbavovaciu zónu prehradila, polícia novinárom zakázala fotografovať a filmovať cestujúcim aj príslušné lietadlo. Po celom letisku v čase odletu platili zvýšené bezpečnostné opatrenia. V priestoroch príletov aj odletov hliadkovali posilnenie policajné oddiely.
Snowdena ale od jeho nedeľňajšieho príletu do Moskvy nikto z novinárov nevidel. Do lietadla, ktoré odštartovalo s oneskorením 40 minút, Američan s ostatnými cestujúcimi nenastúpil. Prítomní novinári zaznamenali, že k lietadlu pristavili samostatné schodíky strážené políciou. Nikto ich ale zrejme nepoužil.
Približne tridsať miest v lietadle Airbus A330–200 si údajne náhlivo rezervovali reportéri hlavných ruských médií, ktorí lietadlo tým pádom „vypredali“. Snowden mal údajne na let SU-150 rezerváciu na sedadlo 17A. To je ale podľa novinárov prítomných na palube prázdne. Stroj má v Havane dosadnúť okolo polnoci SELČ.
Snowden, ktorý je ako bývalý zmluvný zamestnanec Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) v USA trestne stíhaný, vyzradil podrobnosti o tajnom programe pre sledovanie internetovej a telefonickej komunikácie. Podľa skorších správ je jeho cieľovou destináciou ekvádorská metropola Quito, kam by mal doraziť cez kubánske hlavné mesto Havanu.
Podľa ruských letiskových zdrojov si zrejme Snowden rezervoval miesto v niektorom z budúcich letov z Moskvy do Havany. Najbližší let štartuje podľa letového poriadku v utorok v rovnakom čase, teda o 12:05 SELČ. Dĺžku pobytu v tranzitnej zóne ruské predpisy nijako neobmedzujú. Tranzit cez Kubu je nevyhnutný, priame lety do Quita alebo venezuelského Caracasu, kam by mohol mať Američan tiež namierené, ruský prepravca Aeroflot neponúka.
Miesto aktuálneho Snowdenovho pobytu zostáva záhadou a mediálne špekulácie nemajú konca. Agentúra AFP s odkazom na mienku moskovských expertov napísala, že o informácie od Snowdena majú eminentný záujem ruské tajné služby. „Ruské spravodajské a kontrašpionážne zložky majú nepochybne veľa otázok na osobu, ktorá podobnými informáciami disponuje. Snowden mal určite rušný večer a bezsennú noc,“ uviedli zdroje AFP.
Ruská kontrarozviedka FSB sa podľa nich určite zaujímala o technické aspekty programu Prism, v rámci ktorého americké tajné služby sledovali internetovú prevádzku. Práve ich prezradenie vyvolalo medzinárodný škandál, v ktorého strede sa Snowden ocitol.
Ekvádor nesúhlasí s obvinením Snowdena, žiadosť o azyl posúdia
Ekvádorská vláda študuje žiadosť bývalého externého zamestnanca amerických tajných služieb Edwarda Snowdena o azyl a nesúhlasí s obvinením, ktorým tento muž čelí v USA. Na tlačovej konferencii v Hanoji počas štátnej návštevy, to v pondelok vyhlásil ekvádorský minister zahraničia Ricardo Patiňo. Kde sa v súčasnej dobe Snowden nachádza, Patiňo odmietol prezradiť.
Patiňo povedal, že ekvádorská vláda Snowdenovu žiadosť o azyl dostala a posudzuje ju. Spochybnil pritom obvinenia zo špionáže a vlastizrady, ktoré proti Snowdenovi vznáša Washington.
Vláda v Quite podľa Patiňa posúdi žiadosť s ohľadom na príslušné ustanovenia ekvádorskej ústavy. Tá „prenasledovaným“ osobám priznáva osobitné práva, rovnako ako ich priznávajú medzinárodné právne normy.
Minister s konečným rozhodnutím svojej vlády novinárov neoboznámil, z jeho slov ale vyplynulo, že sa k Snowdenovej žiadosti o azyl stavia priaznivo. Obvinenia, ktorým Snowden v USA čelí, označil Patiňo za „porušenie práv celého ľudstva“.
Kde je teraz Snowden a kam má namierené, Patiňo novinárom neoznámil. Pripustil, že Ekvádor je v kontakte s ruskou stranou, ktorá údajne zabezpečuje presun Snowdena do Latinskej Ameriky. Žiadnu bližšiu informáciu o jeho pobyte, ani o jeho ďalších plánoch minister neuviedol.
Kerry pohrozil Rusku a Číne kvôli Snowdenovi
Americký šéf diplomacie John Kerry vyjadril sklamanie nad tým, že Edwardovi Snowdenovi bolo umožnené odletieť v nedeľu z Hongkongu do Moskvy. Kerry podľa agentúry AFP pohrozil, že Čína a Rusko ponesú následky.
Bývalý zamestnanec amerických tajných služieb Edward Snowden obvinený v USA zo špionáže odcestoval z Hongkongu do Ruska, hoci Spojené štáty žiadali jeho zatknutie. Kerry v pondelok povedal, že to môže mať následky na vzťahy Washingtonu s Čínou a s Ruskom.
Na spoločnej tlačovej konferencii s indickým ministrom zahraničia Salmanom Khuršídom v Dillí Kerry tiež uviedol, že Spojené štáty nepoznajú ďalší cieľ Snowdenovej cesty. Kerry vyhlásil, že Snowden „zradil svoju krajinu“.
Spojené štáty vyzvali v pondelok Rusko, aby Snowdena vydali do USA
Snowden, ktorý prezradil informácie o odpočúvacom programe Prism, pricestoval do Ruska z Hongkongu v nedeľu a požiadal o azyl v Ekvádore. Tamojšie úrady jeho žiadosť zvažujú. Spojené štáty vyzvali v pondelok Rusko, aby 30-ročného podozrivého vydali do USA. Hovorkyňa Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Caitlin Haydenová vyhlásila, že USA očakávajú v tejto súvislosti spoluprácu zo strany Moskvy. Washington už odobral Snowdenovi pas v snahe zabrániť mu cestovať.
Spojené štáty obvinili Snowdena zo špionáže a krádeže vládneho majetku. Ekvádor, kde Snowden požiadal o azyl, poskytuje už viac než rok útočisko aj Julianovi Assangeovi, zakladateľovi projektu Wikileaks, ktorý rovnako zverejňuje tajné materiály.