Poslanci na zasadnutí parlamentu obvinili kresťanskodemokratického premiéra, že nedokázal zabrániť zneužívaniu moci zo strany spravodajských služieb. Koaliční socialisti potom vyzvali na predčasné voľby. „Vyzývame premiéra, aby prijal plnú politickú zodpovednosť a žiadame vládu, aby sa s hlavou štátu zasadzovala o umožnenie nových (parlamentných) volieb,“ povedal predseda koaličných socialistov Alex Bodry v parlamente.
„Zvolávam vládu na štvrtok a predložím svoju demisiu. Konštatujem, že väčšina komory si želá predčasné voľby,“ vyhlásil po tom v parlamente Juncker, ktorý stojí 18 rokov na čele vlády. Vďaka tomu je tiež najdlhšie slúžiacim premiérom v Európskej únii. Premiér sa najprv pred poslancami dve hodiny tvrdo obhajoval a pochybenia odmietal. „Nenašiel som nič nelegálne. Nemienim v tomto prípade preberať zodpovednosť, pretože keby tomu tak bolo, tak by každý minister musel byť zodpovedný za najmenšiu chybu spáchanú nejakým úradníkom,“ povedal premiér.
Predčasné parlamentné voľby sa očakávajú v októbri. Juncker hneď po oznámení demisie svojej vlády uviedol, že sa chce opäť usilovať o nejakú politikú funkciu v krajine. Nespresnil, či bude znovu bojovať o post premiéra, ale mnohí to od tohto 58-ročného šéfa najsilnejšej luxemburskej strany očakávajú. Luxemburské spravodajské služby čelia od vlaňajška obvineniu, že zbierali informácie o obyvateľoch a podnikoch a spreneverovali štátne peniaze, napríklad tým, že v rokoch 2004 až 2009 predávali luxusné autá, ktoré predtým nakupovali za znížené ceny.