Pre vymenovanie bývalej prvej dámy na post veľvyslankyne na Slovensku vznikol totiž po prezidentských voľbách spor medzi Zemanom a bývalým šéfom diplomacie. Schwarzenberg chcel na post veľvyslanca kariérneho diplomata.
„Nespomínam si, že by sa niekedy bývalá prvá dáma stala veľvyslankyňou. Je to nezvyčajný krok,“ hovorí analytik Tomáš Strážay. To, že budúca veľvyslankyňa pochádza zo Slovenska, môže podľa neho pomôcť rozvoju česko-slovenských vzťahov. „Ale myslím si, že naše vzťahy sú natoľko ústretové, že bez ohľadu na to, kto bude veľvyslancom, sa budú ďalej rozvíjať. Úloha veľvyslanca vzhľadom na tieto väzby nie je najdôležitejšia. Ale, samozrejme, osoba veľvyslanca môže rozvoj vzťahov napomôcť,“ hovorí Strážay.
O tom, či s Liviou Klausovou príde na Slovensko aj jej manžel, nechce špekulovať. „Keďže sa stále hovorí o jeho politických ambíciách, je to otvorená otázka. Myslím si, že sa bude angažovať skôr na domácej politickej scéne,“ hovorí Strážay.
Manželka bývalého prezidenta Václava Klausa sa doteraz významnejšie nevyjadrovala k svojmu vzťahu k Slovensku. „Jej vzťah k Slovensku je symbolický a emocionálny, vyjadrovala sa k väzbám na Liptov, ale na nejaký zásadnejší prejav k Slovensku si nespomínam,“ dodáva analytik. „Narodila sa na Slovensku, rodičov má Slovákov, prostredie je jej známe a myslím si, že pre česko-slovenské vzťahy by mohla urobiť určite veľa,“ hovorí Dagmar Takácsová, predsedníčka Českého spolku v Košiciach. S Klausovou sa stretla pred pár rokmi na českom generálnom konzuláte v Košiciach. „Strávili sme príjemné chvíle,“ spomína Takácsová. Zároveň upozorňuje, že medzi Čechmi a Slovákmi sa stráca jazyková blízkosť. Aj preto by navrhovala napríklad väčšiu spoluprácu medzi školami.
Klausová v rozhovore pre internetový server idnes.cz už priznala, že na funkciu sa už pripravuje. Zatiaľ študuje smernice EÚ a číta knihy a informácie o Slovensku.
(Agentúrnu správu sme nahradili redakčným článkom.)