Kaddáfího minister dostal trest smrti

Bývalého ministra vo vláde niekdajšieho líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího odsúdil súd v meste Misráta na smrť za podiel na násilí spáchanom na protivládnych demonštrantoch v roku 2011.

31.07.2013 17:50
Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

Potvrdil to v stredu jeho právnik. Ide tak o prvý takýto rozsudok voči oficiálnemu predstaviteľovi bývalého režimu. Podľa súdu sa Ahmed Ibrahím dopustil podkopania národnej bezpečnosti a stál za zabíjaním civilistov. Trest smrti ešte bude musieť potvrdiť najvyšší súd severoafrickej krajiny.

Ibrahím zastával za Kaddáfího vysoké pozície vrátane postu ministra pre informácie a vzdelávanie. Zadržali ho vo vodcovom rodnom meste Sirta, kde našiel svoju smrť aj samotný Kaddáfí. Nová administratíva krajiny sa teraz snaží trestať prisluhovačov jeho režimu, ktorý sa držal pri moci viac ako 40 rokov. Vynárajú sa však obavy, že nová vláda nezabezpečí spravodlivé súdne procesy, čo tamojšie úrady odmietajú. Rovnako tak odmietli vydať syna bývalého diktátora Sajfa al-Isláma Kaddáfího Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), keďže ho chcú súdiť doma.

Kaddáfího éra sa definitívne skončila v októbri 2011, keď ho za podpory NATO a za nejasných okolností zabili povstalci. Krajina je odvtedy bez účinnej centrálnej vlády a bezpečnostných síl. O kontrolu nad dianím tak v rozľahlej krajine bojujú rôzne ozbrojené skupiny.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Kaddáfí #Líbya #Ibrahím #trest smrti