Demonštranti v Egypte ignorujú vládu, protesty nechcú ukončiť

03.08.2013 18:14
egypt, Moslimské bratstvo, demonštrácia
Ilustračné foto Autor: ,

Stúpenci Moslimského bratstva zosadeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího vytrvávajú vo svojich protestných akciách za jeho opätovné uvedenie do funkcie napriek opakovaným výzvam dočasnej vlády na vypratanie protestných táborov v Káhire.

USA i Európska únia sa obávajú, že nové egyptské vedenie prikročí k násilnému zásahu proti demonštrantom, od ktorého sa Káhiru snažia odvrátiť. Vodca al-Kajdá Ajmán Zavahrí v sobotu pripísal prevrat v Egypte „sprisahaniu“ USA s egyptskou armádou za peniaze štátov v Perzskom zálive.

Dočasná egyptská vláda dala v stredu zelenú bezpečnostným silám na vyprázdnenie dvoch hlavných táborov Mursího stúpencov v Káhire. Po výzvach náboženských vodcov a zahraničných vlád, aby sa vyhla krviprelievaniu, ale doteraz k ich násilnému vyprtaniu nepristúpila. Ako povedala, bude tábory islamistov blokovať, ale nezaútočí na ne.

Konečné riešenie doterajšej patovej situácie bude ale nakoniec na vláde, ktorá „presadzuje vôľu ľudu“, povedal egyptský minister zahraničia Nabil Fahmi pri stretnutí s námestníkom amerického ministra zahraničia Williamom Burnsom v Káhire. Egyptské vedenie víta účasť všetkých strán na politickom procese, pokiaľ nevyzývajú k násiliu, zdôraznil Fahmi tiež v rozhovore s blízkovýchodnom splnomocnencom Európskej únie Bernardin Leonom.

Káhirské ministerstvo vnútra v sobotu znovu vyzvalo demonštrujúcich islamistov na vypratanie ich táborov a sľúbilo im bezpečný odchod. „Vaše pokračujúce protestné akcie nemajú zákonný ani politický vplyv. Môžete bezpečne odísť, budete politicky integrovaní,“ citovala agentúra Reuters z výzvy ministerského hovorcu Hanyho Abdala Latifa odvysielané v štátnej televízii.

Latif v nej ďalej vyzýva stúpencov Moslimského bratstva, že islamistov podporí práve svojím odchodom z miest protestov, čím umožní bratstvu vrátiť sa k jeho úlohe v „rámci demokratického politického procesu“.

Demonštranti môžu podľa neho bezpečne a beztrestne odísť. Stíhanie hrozí len tým, ktorí sa podieľali na zločinoch, vrátane mučenia, zabíjania a únosov, zdôraznil Latif. „Vymývajú vám mozgy, ste psychologicky manipulovaní. Využívajú vás na politické presadzovanie svojich záujmov,“ uviedol na adresu demonštrantov. Mnohí z nich podľa neho chcú z protestných táborov odísť, bránia im v tom ale vodcovia protestov.

Dočasná vláda podľa sobotnej správy denníka Al-Masri al-Jum ponúkla Moslimskému bratstvu kompromis. Za dobrovoľné vypratanie ich protestných táborov by údajne prepustila všetkých uväznených stúpencov bratstva. Vedenie hnutia vraj ale tento návrh odmietlo.

Egyptská armáda práve pred mesiacom zosadila exprezidenta Mursího, ktorý vzišiel z radov Moslimského bratstva, po predchádzajúcich masových demonštráciách proti jeho vláde. Odvtedy zadržiava exprezident na neznámom mieste.

Egypťan Zavahrí na audiozázname, ktorý sa objavil na stránkach islamistických radikálov, označil Mursího zosadenie za dôsledok sprisahania egyptskej armády, križiakov (koptských kresťanov) a laikov, vykonanej za peniaze štátov Perzského zálivu a s pomocou amerických intríg. Od Mursího zosadenia 3. júla bolo pri protestných akciách zabitých približne 300 ľudí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Egypt #Mursí #Moslimské bratstvo #Zavahrí
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku