V nedeľu pre hrozbu neotvorili vyše dvadsať amerických veľvyslanectiev a konzulátov v moslimskom svete. U pätnástich z nich Washington toto opatrenie predĺžil. Na zoznam navyše pridal aj niektoré ďalšie diplomatické misie.
Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že podnetom je opatrnosť a že nejde o reakciu na novú hrozbu. Podľa ministerstva je najväčšie riziko útoku práve v blízkovýchodnej oblasti a v severoafrických krajinách.
Medzi mestami, kde veľvyslanectvá USA nebudú naďalej fungovať, sú napríklad Abú Zabí, Ammán, Dubaj, Káhira, Kuvajt či Rijád. V pondelok majú znovu otvoriť americké ambasády v Alžíre, Bagdade či Kábule.
V platnosti zostáva až do konca augusta tiež varovanie pre občanov USA pred cestami do sveta, pretože hrozí nebezpečenstvo útokov islamistov na verejnú dopravu a inú turistickú infraštruktúru.
Zmienené opatrenia vyhlásili americké úrady po tom, čo zachytili odkazy členov Al-Kajdá. Údajne si ju vymieňali vysokí predstavitelia tejto teroristickej siete a zmieňovali pri tom aj možný útok na nejakú ambasádu.
K podobným bezpečnostným krokom ako Spojené štáty pristúpili aj niektoré ďalšie západné krajiny. Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko uzavreli v nedeľu svoje diplomatické misie v jemenskej metropole Saná. Britské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že veľvyslanectvo zostane mimo prevádzku do utorka. Londýn tiež dôrazne vyzýva britských občanov, aby necestovali do Jemenu, a ak tam sú, aby krajinu opustili.
V Jemene má svoje sídlo Al-Kajdá na Arabskom polostrove (AQAP), ktorú Spojené štáty považujú za najnebezpečnejšiu odnož tejto teroristickej siete na svete.