Verdikt vinný
„Výmenou za moju oddanosť, ktorú som preukazoval v prospech krajiny za takmer viac ako 20 rokov, a skoro na konci môjho verejného života, je ocenením obvinenie a rozsudok, ktorý sa na ničom nezakladá. Berie mi moju osobnú slobodu a politické práva,“ vyhlásil Berlusconi na videu, ktoré zverejnil po verdikte. „Takýmto spôsobom vyjadruje Taliansko uznanie za obete a oddanosť jednému zo svojich najlepších občanov? Je toto Taliansko, ktoré máme radi? Je toto Taliansko, ktoré chceme? Určite nie,“ tvrdí miliardár.
Je to vôbec po prvý raz, čo si Berlusconi vypočul verdikt vinný v úplnom závere nejakého procesu. Za mreže ho justícia už síce posielala niekoľko ráz, vždy však doteraz uspel na odvolacích súdoch alebo právnické prieťahy spôsobili, že jeho aféry sa skončili ako premlčané. Naposledy ho takto odsúdili v júni za sex za peniaze s neplnoletou osobou a zneužitie právomocí verejného činiteľa. Berlusconi dostal sedem rokov a zákaz vykonávania verejnej funkcie do konca života. Verdikt ešte nie je právoplatný.
Meno Berlusconi figurovalo či figuruje v takmer troch desiatkach procesov. Napriek kontroverziám, ktoré sprevádzajú celý politický a podnikateľský život mediálneho magnáta, je u mnohých Talianov stále populárny. Aj po verdikte najvyššieho súdu povedal, že využije svojich stúpencov, hoci nespresnil ako. Pritom v novembri 2011 to už vyzeralo tak, že je Berlusconi odpísaný. Vzdal sa úradu premiéra a zdalo sa, že talianska ekonomika sa rúti do krachu a sťahuje so sebou aj eurozónu. O 15 mesiacov nato získal vo voľbách takmer 30 percent hlasov. Ním vedená koalícia Ľud slobody iba tesne zaostala za ľavicovým táborom pod taktovkou Demokratickej strany. A po hlasovaní sa stal aj súčasťou vládnej koalície, hoci pred voľbami sa všetci dušovali, že s Berlusconim do partie nepôjdu. Ľavici však nakoniec nič iné nezostalo.
Berlusconiho kľučky
A Berlusconiho právnické a politické kľučky budú určite pokračovať. Veď aj verdikt najvyššieho súdu nie je celkom jasný a miliardár z neho môže ešte niečo vyťažiť. "Rozsudok potvrdil štyri roky. Na tri sa však vzťahuje amnestia a Berlusconi má 76. To znamená, že podľa talianskych zákonov nepôjde za mreže. Hrozí mu domáce väzenie či verejnoprospešné práce,“ vysvetľuje pre Pravdu Erik Jones, riaditeľ Centra pre politický výskum v Bologni na Univerzite Johnsa Hopkinsa.

Podľa politológa však stále nie je úplne jasné, ako bude fungovať prípadný zákaz verejnej funkcie pre Berlusconiho. „Hovoril som s právnikmi, ktorí tvrdia, že ten by mal platiť súbežne s prípadným domácim väzením či verejnoprospešnými prácami. O zákaze verejnej funkcie na päť rokov ešte bude rozhodovať súd nižšej inštancie, čo bude chvíľu trvať. Médiá však zase tvrdia, že trest by sa mal Berlusconimu začať už v októbri. Nie som si istý, ako by mohol vykonávať funkciu v senáte a zároveň byť v domácom väzení či pod dohľadom pri verejnoprospešných prácach,“ hovorí Jones.
Predčasné voľby?
Rozsudok nad Berlusconim môže mať dosah aj na taliansku politiku. Časť Demokratickej strany s ním nechce po právoplatnom odsúdení ďalej spolupracovať, čo by mohlo viesť k rozpadu koalície. „Som si jednoznačne vedomý delikátnosti tohto politického momentu,“ citovala agentúra Bloomberg premiéra Enrica Lettu z Demokratickej strany. „Dúfam, že preváži kolektívny záujem pre dobro krajiny, nie stranícke záujmy,“ verí predseda vlády.
„Berlusconiho tábor sa chce vyhnúť tomu, aby ho označili za vinníka pádu vlády,“ hovorí expert na ľavicovú politiku Mark Donovan z Cardiffskej univerzity. „V prípade predčasných volieb skôr dúfa, že ľavicová Demokratická strana sa rozdelí a bude tvrdiť, že sa nedá vládnuť s odsúdeným zločincom. Je však veľmi ťažké predpovedať výsledok hlasovania v neľahkej ekonomickej situácii a sociálnej kríze,“ uviedol pre Pravdu Donovan.
„Berlusconi sa bude spoliehať na svojich stúpencov, do popredia tlačí dcéru Marinu. Stredo-ľavicový tábor je rozdelený, jedna jeho časť žiada predčasné voľby. Povedal by som, že sa ich dočkáme na jar, ale možno už aj na jeseň,“ myslí si Jones.
Ďalšie voľby v Taliansku a možné komplikované skladanie funkčnej vlády však môžu vytvárať tlak na stabilitu ekonomiky krajiny a tiež eurozóny.
„Odhadujem, že vláda Lettu by mohla vydržať 18 mesiacov. Zreformuje volebný zákon a potom budú voľby,“ predpokladá Diego Garzia z Európskeho univerzitného inštitútu v Taliansku. „Medzitým bude Berlusconi hrať úlohu obete. Možno bude aj kŕmiť hladných a pustí sa do charity. Ak keď splatí dlh spoločnosti, bude čistý a pripravený bojovať v ďalšej kampani pred možnými voľbami v roku 2015,“ povedal pre Pravdu Garzia.
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi
- Viacnásobný predseda vlády, ktorý má 76 rokov, sa do tejto funkcie prvý raz dostal v máji 1994. S úradom sa rozlúčil v novembri 2011. Premiérom bol celkovo štyrikrát.
- Je rozvedený. Mal dve manželky. S oboma jeho zväzok trval dvadsať rokov. S druhou ženou, herečkou Veronicou Lariovou, sa rozviedol roku 2010. Má päť potomkov – štyri dcéry a syna (dve deti sú z prvého a tri z druhého manželstva). Rozvod s Lariovou ho vyšiel draho – musí jej ročne platiť až 36 miliónov eur.
- Nachádza sa najvyššie v rebríčku najbohatších Talianov. Hodnota jeho majetku sa odhaduje na 4,7 miliardy eur. Na zozname najväčších boháčov na celom svete mu patrí 194. miesto. Známy je napríklad tým, že vlastní futbalový veľkoklub AC Miláno.
- Berlusconiho meno sa spája s viacerými škandálmi, ktoré mali aj súdnu dohru (korupčné aféry, kauzy daňových únikov). Veľký rozruch vyvolal aj jeho súkromný život. Údajne si užíval s tanečnicou marockého pôvodu, ktorá v tom čase nebola plnoletá. Objavili sa zároveň informácie, že využil sexuálne služby platených luxusných spoločníčok. (čap)