Fio bankaFio banka

Assange označil Obamove plány za víťazstvo Snowdena

Zakladateľ servera Wikileaks Julian Assange označil piatkový sľub amerického prezidenta Baracka Obamu obmedziť doteraz prísne utajované programy sledovania osôb za víťazstvo bývalého technika amerických tajných služieb Edwarda Snowdena.

11.08.2013 09:30
julian assange, wikileaks Foto:
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange.
debata (4)

Ten zverejnil informácie o rozsiahlom špehovaní internetu a telefónnej komunikácie, a vyvolal tak celosvetový škandál.

„Prezident Spojených štátov dnes uznal úlohu Edwarda Snowdena čoby whistleblowera tým, že oznámil plány reformy amerického globálneho sledovacieho programu,“ uviedol Assange vo vyhlásení, ktoré bolo umiestnené na serveri Wikileaks v sobotu.

Obama v piatok vyhlásil, že chce zvýšiť informovanosť verejnosti o doteraz prísne utajovaných programoch americkej vlády a posilniť dôveryhodnosť amerických inštitúcií. V tej súvislosti povedal, že vyzve Kongres, aby novelizoval zákon regulujúci zhromažďovanie dát z internetovej a telefonickej komunikácie. Vláda vraj nad týmito programami posilní kontrolu a zároveň vykoná „náležité reformy“ v činnosti kontroverznej americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA).

„Dnešok je svojho druhu víťazstvom Snowdena a jeho mnohých stúpencov,“ uviedol Assange vo vyhlásení. „Ako Snowden vyhlásil, jeho najväčší obava je, že sa napriek jeho udaniu nič nezmení. A teraz reformy dostávajú obrysy, a za to prezident a ľud Spojených štátov a celého sveta by mali byť Edwardovi Snowdenovi vďační,“ dodal Assange.

Kým Assange, ktorého server zverejnil státisíce bojových hlásení z irackej a afganskej vojny a tajných depeší amerického ministerstva zahraničia, sa už vyše roka skrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne zo strachu pred vydaním do USA, Snowden využil ruskú ponuku k dočasnému azylu. Washington pritom žiada jeho vydanie, pretože ho viní okrem iného zo špionáže.

Austrálčan odmietol Obamovo tvrdenie, že reformy boli v pláne už pred Snowdenovým vyzradením monitorovacej činnosti. „Jednoduchým faktom je, že bez Snowdenových odhalení by o tých programoch nikto nevedel a žiadne reformy by sa neuskutočnili,“ domnieva sa Assange. Americkú vládu Assange obvinil z „neuveriteľného“ pokrytectva s poukazom na to, ako zaobchádza so Snowdenom, zatiaľ čo vraj udeľuje azyl tisíckam disidentov, whistleblowerov a politických utečencov z krajín, ako sú Rusko a Venezuela. Zároveň Obamovu administratívu obvinil, že trestne stíhala „dvakrát toľko“ whistleblowerov, čo všetky predchádzajúce americké vlády dohromady, a to napriek sľubom z prezidentskej kampane, že sa bude usilovať o transparentnosť.

Assange dodal, že pre svet je šťastie, keď Snowden a ďalší ľudia „svedomia“ sa rozhodli nemlčať. Spomenul v tej súvislosti vojaka Bradleyho Manninga, ktorý bol minulý mesiac usvedčený z vyzradenia státisícov dôverných dokumentov servera WikiLeaks.

Assange má byť vydaný do Švédska, kde čelí obvineniam zo sexuálneho zneužívania. Sám obvinenia popiera a na ekvádorskej ambasáde sa zdržiava z obavy, že by nakoniec bol vydaný do USA a tam súdený za zverejňovanie utajovaných informácií.

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Snowden #Assange