V Budapešti zomrel László Csatáry, ktorého odsúdili za vojnové zločiny

Vo veku nedožitých 99 rokov zomrel v Budapešti vojnový zločinec László Csatáry. Informoval o tom v pondelok maďarský denník Bors, ktorému túto správu potvrdil Csatáryho obhajca Gábor Horváth.

12.08.2013 08:27 , aktualizované: 11:45
Csatáry Foto:
László Csatáry
debata (28)

Podľa informácií Borsu zomrel Csatáry v sobotu v nemocnici hlavného mesta, kde podľahol zápalu pľúc. Pre denník nemenované zdroje uviedli, že starého muža niekoľkokrát spoznali okoloidúci na rôznych miestach Budapešti a adresovali mu poznámky týkajúce sa jeho minulosti. Táto skutočnosť spolu s 1,5 roka trvajúcim trestným stíhaním prispeli k tomu, že jeho stav sa v uplynulých mesiacoch výrazne zhoršil.

Voči Csatárymu prebiehal súdny proces aj v Maďarsku. Budapeštianska vyšetrovacia prokuratúra predložila v polovici júna obžalobu z vojnových zločinov a na jeseň mohol byť vynesený rozsudok, pripomenul Bors.

Denník s odvolaním sa na ďalšie zdroje uviedol, že v Kanade pripravili oficiálne vyhlásenie, podľa ktorého Csatáry, ktorý dlhé roky žil v zámorí, bol nevinný. V rámci procesov stále zdôrazňoval svoju nevinu a tvrdil, že pre Nemcov pracoval iba ako tlmočník.

Košický Krajský súd mal rozhodnúť 26. septembra o zaradení odsúdeného Csatáryho do ústavu na výkon doživotného väzenia. Csatárymu, ktorý žil v Budapešti, boli pripisované vojnové zločiny z čias druhej svetovej vojny.

Pôvodne mal súd o spôsobe výkonu trestu pre Csatáryho rozhodnúť 11. júla, odsúdený na doživotie sa však na košický súd nedostavil a chýbala aj poštová návratka o doručení predvolania.

Československý súd v Košiciach 8. júna 1948 uložil Csatárymu v jeho neprítomnosti trest smrti. Senát Krajského súdu v Košiciach 31. januára 2013 zmenil tento trest na doživotné väzenie.

Csatáry podľa Centra Simona Wiesenthala zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 ľudí z Košíc na Ukrajinu, kde mnohých z nich v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili. Čelil aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime roku 1944.

Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997. O tom, že hľadaný vojnový zločinec býva v Budapešti, informoval vlani v lete britský denník Sun.

Košický súd žiada Csatáryho úmrtný list

Košický krajský súd zastaví konanie proti zosnulému Ladislavovi Csatárymu až po tom, ako mu doručia úmrtný list. „Krajský súd v Košiciach si vyžiada úmrtný list nebohého Ladislava Csatáryho, a potom rozhodne o zastavení konania,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová. Proces s mužom odsúdeným na doživotie za vojnové zločiny z čias druhej svetovej vojny sa konal aj na súde v Košiciach. Senát krajského súdu mal v júli na verejnom zasadnutí rozhodnúť o zaradení Csatáryho do príslušného ústavu na výkon trestu odňatia slobody. Pre Csatáryho neprítomnosť súd pojednávanie odročil na neurčito. Problémom bolo, že súdu nebola doručená poštová návratka o tom, že si Csatáry prevzal predvolanie na pojednávanie.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #zločinec #nacista #židia #Csatáry #fašizmus