Milosť je pre tohto politika poslednou možnosťou, ako sa vyhnúť ročnému trestu. Prezident však dal najavo, že tejto možnosti nie je veľmi naklonený.
Bývalý niekoľkonásobný premiér, ktorý má v talianskej spoločnosti stále silnú podporu, si má najneskôr od októbra v domácom väzení odpykať ročný trest za daňové úniky v spoločnosti Mediaset. Pôvodný štvorročný verdikt mu o tri štvrtiny skrátila amnestia z roku 2006. Proti verdiktu od začiatku protestuje tak Barlusconi, ako aj jeho spolustraníci z vládnej strany Ľud slobody (PdL). Tvrdia, že rozsudok je nespravodlivý a je výsledkom politicky motivovaného procesu.
Prezidentská milosť je pre mediálneho magnáta poslednou šancou, ako rozhodnutie súdu na poslednú chvíľu zvrátiť. Berlusconi ani jeho blízki o ňu zatiaľ nepožiadali, čoskoro však tak urobia. „O milosť sa žiadať bude, skôr či neskôr,“ povedal poslanec PdL a Berlusconiho právnik Longo.
Napolitanovi sa zatiaľ udelenie milosti nevidí, ale nevylúčil ju. „Akýkoľvek rozsudok a následná povinnosť jeho vykonania sa musí rešpektovať,“ uviedol prezident v utorňajšom vyhlásení.
Trest pre 76-ročného politika otriasol talianskou politickou scénou. Berlusconi je totiž lídrom PdL, ktorá sa v súčasnosti podieľa na vláde veľkej koalície premiéra Enrica Lettu. V krajine pritom stále panujú obavy, že odsúdenie expremiéra môže viesť k rozpadu kabinetu.