V USA zverejnili poslednú sériu Nixonových nahrávok

Na verejnosť sa v stredu dostali posledné zvukové nahrávky bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona, ktoré neskôr prispeli k jeho pádu počas vypuknutia kauzy Watergate.

22.08.2013 08:50
hudba, mp3 Foto:
Ilustračné foto
debata

Rozhovory, ktoré poskytnú bližšiu predstavu najmä o vtedajších komplikovaných vzťahoch medzi USA a Sovietskym zväzom, nahrali medzi aprílom a júlom 1973. Nahrávky majú celkovo 340 hodín a publikovali ich vo formáte mp3 na webe kalifornskej Prezidentskej knižnice Richarda Nixona (www.nixonlibrary.gov).

Väčšina z konverzácií týkajúcich sa škandálu Watergate, po ktorej Nixon odstúpil z kresla prezidenta, sa na verejnosť dostala už predtým. Najnovšie nahrávky zachytávajú napríklad rozhovory medzi Nixonom a vtedajším sovietskym lídrom Leonidom Brežnevom v Oválnej pracovni Bieleho domu počas jeho historickej návštevy z júna 1973. Nixon napríklad hovorí o snahe zblížiť sa s Čínou, ktorej ľud charakterizuje ako „najschopnejší na svete“. „Ak sa rozhodneme spolupracovať, môžeme zmeniť svet,“ povedal Brežnevovi vtedajší americký prezident.

Nixon sa šéfom Bieleho domu stal prvýkrát v roku 1969 a opäť v roku 1973. V Bielom dome v roku 1971 zaviedol rozsiahly nahrávací systém, čo sa verejnosť dozvedela o dva roky neskôr počas vypuknutia aféry Watergate, po ktorej Nixon rezignoval. Urobil tak v roku 1974 ako prvý a zatiaľ aj posledný americký prezident.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Nixon #Watergate #nahrávky